problém s psychikou

Dobrý den, už dlouhou dobu vnímám, že kdybych byla mrtvá, bylo by mi líp. Stratila jsem naprostý zájem o všechno, nemám na nic chut, jsem pořád unavená, zaspala bych úplně všude a věci, které mi dřív dělali radost semnou vůbec nehnou. Ani nevím, kdy jsem se z něčeho radovala nebo kdy jsem byla naposledy šťastná. Ve volných chvílích projíždím internet a hledám různé sebevraždy a to přece není normální, ale ten pocit bezvýznamnosti mě hrozně ovládá a já nevím co dělat. Nevím jestli se v tom mám dál plácat sama a nakonec to přejde samo nebo jsem opravdu případ pro psychologa. Co myslíte?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslim že se v tom nemáte "dál plácat sama". Jsem přesvědčen o tom, že by bylo vhodné bez zbytečných odkladů vyhedat odbornou pomoc. Příznaky které popisujete (ztráty chuti, síly, energie, radosti, pocity bezvýznamnosti, bezvýchodnosti atd.) bývají častými znaky deprese. Což je onemocnění, které nemusí souviset s obtížnými životními událostmi - tzn. v některých případech mívá a v jiných nemívá vnější příčinu. Z léčebných přístupů je za nejúčinnější považována kombinace farmakologické a psychoterapeutické léčby. Většině pacientů s podobnými obtížemi, které znám, dokázala léčba výrazně pomoci. A to i těm, kteří považovali situaci za natolik bezvýchodnou, že se o sebevraždu již pokusili. Vhodné by tedy bylo obrátit se na psychiatra a psychoterapeuta. Pokud nemáte kontakty, či je termín objednání dlouhý, neváhejte se obrátit na některé z krizových center či linku důvěry - tam objednání není nutné. Pokud se vám myšlenky na sebevraždu často vrací a máte obavy abyste si něco neudělala (či jste se na sebevraždu začala připravovat), byla by vhodná hospitalizace na psychiatrickém oddělení či na krizovém centru, To by zajistilo vaší bezpečnost a dalo šanci situaci změnit. Přeji Vám hodně štěstí
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, píšete, že máte myšlenky na sebevraždu. To je velmi vážný problém. Mým úkolem je radit a já radím jediné: obraťte se na odborníka, psychiatra nebo psychologa, nezůstávejte se svým problémem sama. Není důležité, jestli tím utrpí vaše sebevědomí, máte šanci si zachránit život. I já jsem se s podobnými myšlenkami potýkal, měl jsem delší depresivní období, kdy se mi rozpadl soukromý i pracovní život, a podařilo se mi z toho dostat. Teď vážně doporučuji služby odborníků, protože mně pomohli najít nový start do života.


Zpět na seznam