Problém s rozchodem

Dobrý den,mám 25letého syna,který se rozešel po 5 letech s partnerkou a vrátil se k nám domů.Bydlí u nás 4 týdny a nevíme si s ním rady.Nejí (shodil 7 kg),v noci nespí,spí přes den,navečer se vezme a jde do hospody za kamarádama a to je denně..prý by se jinak zbláznil a tam přijde na jiné myšlenky.Přestal chodit do práce(byl zaměstnán u otce partnerky),přestal chodit do školy(chtěl si doplnit vzdělání) a je skoro bez peněz.Poslední 2 roky pracoval v Norsku,Německu,vydělal si hodně peněz,ovšem vše investoval do bydlení s partnerkou a domů se vrátil s několika taškama s oblečením.Mám vážné obavy,aby něco neprovedl,nabízela jsem mu pomoc objednáním schůzky u psychologa-vše odmítá.Navíc se s ním začíná hádat manžel,což situaci pouze zhoršuje.Moc děkuji za radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že vás synova reakce znepokojuje. Zřejmě shodně s vámi se domnívám, že po závažné životní události má každý člověk nárok na období, než se na změnu adaptuje a že přechodně je možné (a mnohdy i žádoucí) snížit nároky na jeho fungování. Méně jasné je pak to, jak dlouhé toto období může být. Osobně považuji v dané situaci měsíc zcela bez nároků (bez příspěvku na bydlení, jídlo či pomoc s chodem domácnosti) za dostatečné. Bez osobního kontaktu nemohu usuzovat na to, zda omezené fungování souvisí s obtížnou adaptací na situaci, s depresí, s problémy v užívání alkoholu či něčím dalším, zdá se mi však přiměřené začít postupně nároky klást. Bylo by vhodné abyste v jejich uplatňování našli s manželem shodu. Prakticky to může znamenat vymezení povinností v chodu domácnosti, stanovení termínu, od kdy má platit přiměřenou část nájmu a přispívat na jídlo. Myslím, že je vhodné zároveň vyjádřit obavy a ochotu pomoc (či odbornou pomoc zprostředkovat), pokud tyto základní nároky nezvládá i když chce. Taktéž se to nevylučuje s vyjádřením soucitu a podpory. Nevidím však důvod od zcela běžných životních nároků dlouhodobě ustoupit, zvláště pokud nevyvíjí aktivitu pro jejich zvládnutí. Určité nároky a smysluplná náplň dne mohou naopak přispět ke zdárnému zvládnutí psychicky náročné situace. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Chápu, že máte starost o svého syna a chcete ho zapojit po rozchodu s partnerkou opět do normálního života. Ono totiž vůbec rozchody a odchody nejsou jednoduché pro naši duši, člověk se to snaží nějak vstřebat, různými způsoby jako např. kontakt s kamarády, chození do hospody, pití atd. Každý člověk má různě dlouhou dobu smutku, kdy truchlí z odchodu spřízněné duše a až toto období truchlení a smutku přejde, tak se dokáže i sám znovu zapojit do běžného dne a koloběhu života. Od Vás jako rodičů to asi nyní vyžaduje trpělivost a pochopení Vašeho syna. Pokud máte se synem dobrý vztah, zkuste si s ním popovídat, např. jak Vás mrzí ten rozchod, ukažte mu, že u Vás může najít potřebnou podporu, zeptat se, jak byste mu případně mohli pomoci a možná i zkusit nastavit určitá pravidla, aby se situace u Vás doma nezhoršovala a manžel nemusel se synem hádat. Těmi pravidly myslí jako např. určité povinnosti, pomoc v domácnosti atd. Mám zkušenost, když si člověk přivykne určitému ne zrovna složitému řádu, režimu dne; dodá to jiskru naděje v zlepšení se aktuální situace, pocit užitečnosti a zvládání situace; pomáhá to i v zotavení se, např. i z rozchodu. Bolavé srdce a hrdost časem přebolí a Váš syn bude schopen vidět dny zase lépe. Doufám, že jsem Vám mohla trochu pomoci. Přeji Vám a synovi lepší dny, štěstí a zdraví.


Zpět na seznam