problémy s pamětí

Dobrý den Již nějakou dobu mám problém s pamětí, nikdy jsem mu nedával příliš velký význam, ale v poslední době se začal stupňovat a je to čím dál tím horší. Celé to začalo možná před pár lety když se mi čím dál častěji začali stávat klasické situace kdy chcete někomu něco říct nebo něco udělat ale ve chvíli kdy se na to chystáte, zapomenete co jste vlastně chtěli. To mi nepřišlo vůbec zvláštní, protože to se děje přece každému, ale stále se to zhoršovalo a za chvíli už mi dělalo problém si ráno vzpomenout, co bylo předchozí den. Problém na chvíli ustal, ale dlouhodobější vzpomínky, jako např. vzpomínky z dětství nebo z minulého roku se mi začali zdát zvláštní a jakoby zamlžené. Začal jsem se na ně dívat jako by se stali někomu jinému a úplně sem od nich odloučil svojí současnou osobnost což je zvláštní, protože podle mě jsem měl dětství a celkový dosavadní život dobrý a nezažil sem žádné trauma nebo něco tomu podobného a na můj věk (pod 20) problémy s pamětí také nejsou nic obvyklého. Každopádně nyní si přijdu jako by mi život ubíhal a já se každý půl rok stal někým kdo jen pochytil vzpomínky někoho z minulého roku a nedokážu se do nich vžít ani si na ně vzpomenout podrobněji. zjišťoval jsem o co by se mohlo jednat ale nic podobného jsem nenašel. Předem děkuji za odpověď :)
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na potížích s pamětí, jak je popisujete v první části dotazu, nenalézám nic "podezřelého". Jak píšete sám, stává se to skoro každému. Fungování paměti je úzce propojené s dalšími psychickými funkcemi - např. pozorností a emocemi a proto jimi mohou být významně ovlivněny. To že se cítíte odpojen od dřívějších zážitků např. z dětství nemusí s pamětí jako takovou souviset. Jestli tomu dobře rozumím, přijdete si od nich spíše emocionálně odstřižen "jako by nebyly úplně vaše". To připomíná spíše jev který označujeme jako depersonalizaci či derealizaci. Tyto stavy někdy v průběhu života zažívá skoro každý. V jejich častějším výskytu mohou hrát aktuální roli události (únava, stres, přetížení, užívání alkoholu či drog, tělesné oslabení.. ), mohou souviset i s emocemi - především úzkostí. Pokud cítíte popisované projevy za natolik obtěžující že je potřeba odborného řešení, můžete se objednat k psychologovi. Z kroků, kterými si můžete zkusit pomoci sám souvisí především s životosprávou - abstinence od drog včetně konopí a alkoholu, pravidelný denní režim, vyváženost činnosti a odpočinku, tělesný pohyb - především vytrvalostní (kolo, plavání běh), sociální kontakty atd. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S potížemi, které popisujete, nemám žádnou osobní zkušenost. Také sice tu a tam ztrácím v hovoru nit nebo mám potíže vybavit si třeba něčí jméno, ale nepovažuji to za nic mimořádného. Mám zkušenost s tím, že na paměť mají velmi negativní vliv depresivní a úzkostné stavy. Odráží se na ní také dlouhodobý stres a únava. Ty však ve svém dotazu nepopisujete, takže předpokládám, že vás nijak výrazně takové potíže netrápí. Pokud máte obavy, že něco není v pořádku, je na místě navštívit lékaře. Myslím si, že můžete začít u svého praktického lékaře, který stav posoudí a případně vás odešle k příslušnému odbornému lékaři, specialistovi. Věřím, že po příslušných vyšetřeních se vám uleví, pokud se neprokáže žádná porucha paměti. A pokud by náhodou nějaký nález byl, i tak je lepší o tom vědět a něco s tím začít dělat. Přeji vám jen vše dobré.


Zpět na seznam