Psychická deprivace, prosazování osobnosti,...

Dobrý den, zjistil jsem, že jsem trpěl psychickou deprivací v dětství a následky v dospělosti jsou katastrofální. Rodiče mě k ničemu nevedli, buď nebyli doma, protože jeden z nich nechtěl přijet do zimy a chudoby a druhej zas byl alkoholikem. I když jsem se trochu vypracoval z prázdného života, kdy jsem byl jako chodící zombie, jen jsem dělal, co matka nařídila, která mě pak ještě odsuzovala za to, co zapříčinila, teď ve svých pětatřiceti jsem přijmul to, že rodiče mi ničili dětství, ze kterého jsem vyrostl já s pocitem nepotřebnosti, nepřijatosti, bez porozumění a pochopení. S rodiči jsme vlastně cizí lidé a i když jsem bez práce a se základním vzděláním, pracuji na svém osobnostním rozvoji díky literatuře. Dostal jsem se z několika měsíčních depresí, apatie k životu, k nezájmu. Těžko to popsat do málo slov. Ve svých letech vypadám postavou na dvanáct let. Stravovací návyky byly tak špatné, stejně jako komunikační dovednosti. Každý se o mně v životě otíral a já se nechal. Jak podpořit soustředěnost pod tlakem? Jak se nehroutit pod tlakem? Uteklo mi strašně moc a chci si to vynahradit. Je to správná cesta, nebo se toho mám vzdát a žít tak, jak se ode mě očekává. (Práce, domů, práce, domů)… I když jsem byl zanedbaný, deprivovaný, podvyživený a uvědomoval jsem si, že něco není v pořádku, stále jsem věřil, že se karta otočí. Vychovali mě tím, že mě nechali napospas všemu a já se neuměl bránit. U psychologa jsem byl dvakrát, pomohl mi uvědomit si, že jsem také člověk.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, za úspěch považuji již to, jakým způsobem jste svou situaci schopen nahlédnout a analyzovat. Chuť a ochotu změnit sebe i svou situaci považuji za významný zdroj. Narozdíl od pasivity a naštvání na celý svět, i když i taková reakce by ve vaší situaci byla pochopitelná. Pokud je to možné, považoval bych za prospěšné pokračovat v docházce k psychologovi, nejlépe pravidelně (1x týdně nebo 1x za 14 dní) a dlouhodobě. Dalším zdrojem rozvoje a podpory může být i psychoterapeutická skupina. Tyto postupy nelze nahradit četbou literatury (jakkoli je cenná a prospěšná v jiných oblastech). Nevím co si přesně představit pod dotazem "zda si to mám vynahradit, nebo se vzdát". Znamená-li to, jestli se máte snažit o změnu a nebo zůstat v tom jak to nyní je, jednoznačně doporučuji krok za krokem jít dál, hledat další možnosti a příležitosti. Řadu věcí se vám zřejmě již podařilo změnit, lze proto předpokládat že můžete dosáhnout i dalších a vyšších cílů, zvláště pokud v tom budete mít adekvátní podporu. Držím vám všechny palce!
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je pro mě těžké odpovědět na Váš dotaz. I když jsem zažila stavy apatie a smutku, trvaly asi dva až tři roky. U mě tento stav vznikl post psychotickou depresí. Jediné, co mě v tu dobu potěšilo, byly nedělní animované seriály. Nedovedu si představit situaci, kdy jste tímto pocitem provázen do svých 35 let. Musí to být hodně těžké. Něco mě ve Vašem dotazu ale zaujalo. Jednak to, že se vzděláváte a to, že se vzniklou situaci chcete řešit. Píšete, že jste navštívil psychologa. To je skvělé. Za dvě sezení jste si uvědomil, že jste taky člověk. Co kdyby těch sezení bylo deset-dvacet? Co všechno můžete objevit? Pochopit, že přesto , že matka byla alkoholička a málo se Vám věnovala, starala se o Vás nejlépe jak dovedla? To, že máte sílu a znalosti změnit svůj život a nepředávat stejný vzorec výchovy svým dětem? Že si začnete všímat malých, drobných úspěchů ve Vašem životě? Věřím, že když bude těch pozitivních zkušeností dostatečné množství, pomůže Vám to změnit pohled na svůj život a svoje prožívání. Alespoň mě to pomohlo. Je to i cesta , jak se nehroutit pod tlakem. každý snese jinou míru zátěže. Pozvolna jsem si začala zátěž přidávat. Mám radost z drobných krůčků a úspěchů, které změnily můj život a moje prožívání. To samé přeji i Vám. Katka


Zpět na seznam