Psychoterapie

Dobry den, pred rokem me diagnostikovali bipolarni poruchu (je mi 32). Chtel bych se zeptat, zda byste mi mohli doporucit psychologa ktery ma s touto poruchu zkusenost (neni to nutnost samozrejme, staci doporuceni).Hodne jsem cestoval a nevim na koho se ted obratit. Nutne potrebuji psychoterapii a moje psychiatricka sice mi nekoho doporucila ale chci mit vice moznosti, jsem ted hodne skepticky po 15 letech utrpeni. Dekuji predem za odpoved.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bohužel vás asi zklamu, ale zcela konkrétní doporučení vám nedám. Důvodem je jednak to, že nepíšete kde žijete, ale i to, že je značně individuální, jaký typ terapeuta klientovi vyhovuje. (Podobně je to i u preferencí učitele. Záleží samozřejmě na jeho vzdělání a schopnostech, ale i na stylu přístupu a na tom "jaký je a jak nám sedí".) Z informací o terapeutovi bych se zajímal, zda má zkušenosti s terapií u lidí souběžně léčených na psychiatrii a jestli jeho psychoterapeutické vzdělání koresponduje s tím co očekávám. Na vašem místě bych se na konkrétní tipy zeptal ošetřujícího psychiatra, zapátral na internetu, případně se zeptal kamarádů o kterých vím, že mají s psychoterapií zkušenosti. V rozhodování bych zohlednil praktické hledisko (časovou a místní dostupnost), jestli se mi bude o věcech kteríé chci řešit lépe komunikovat s mužem či ženou, ale i intuici. Další tipy jak hledat, jsou v odpovědi peer poradce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, píšete, že Vám před rokem diagnostikovali bipolární poruchu a také, že už trpíte patnáct let. Chcete od nás konkrétní radu, jak najít psychologa nebo psychoterapeuta. Věřím Vám, že to nemáte lehké a že jste musel projít velmi těžkým životním obdobím. Bohužel nepíšete, kde žijete. V Praze je o něco bohatší výběr psychoterapeutů než jinde v České republice, ale prozatím bych Vám doporučil vyzkoušet terapeuta, kterého Vám vybrala Vaše lékařka. Je řada komunitních služeb, které by pro Vás byly vhodné, odkazy na lékaře a terapeuty najdete na naší webové stránce. Za sebe mohu říct, že je dobré se orientovat na krizová oddělení nemocnic a neziskové organizace, které pomáhají lidem s duševním onemocněním. Držím Vám palce.


Zpět na seznam