Špatné vztahy v rodině a rodině partnera

Dobrý den je mi 26 let a jsem rok vdaná.Vše bylo takřka v pořádku,než mi začala vadit moje tchýně až takovým způsobem, že se s ní ani s manželovým bratrem a jeho přítelkyní nedokážu bavit a scházet se s nimi. Mrzí mne to hlavně z toho důvodu, že jsem neměla dobré vztahy ve své rodině od malička-otec alkoholik a matka si mě nevšímala a nebo mě zesměšňovala a urážela a měla své milence. V rodině manžela to začlo skřípat,když si jeho bratr našel 16ti letou přítelkyni, která krátce po naší svatbě přišla s tvrzením, že jí někdy v 10ti letech znásilňoval její otčím a přestěhovala se k tchýni a moje tchýně si jí vzala do opatrovnictví a začala jí dávat cigarety, alkohol, sladkosti i když má 30 kg nadváhu, nevadilo jí, že nechodí do školy,že je jen doma, ubližuje si řezáním se do nohou a rukou a že na sebe holka chce upozornit a řešení není-na, zakuř si...hrozně mě to vytáčelo a navíc jsem řekla, že jí tu historku se znásilněním moc nevěřím,když to všude říká v hospodách u piva a že by neměla kouřit a měla by chodit do školy a že tchýně jí nesmí nechat se podřezávat!Nevedlo to k ničemu akorát k tomu, že mi u nich pokaždé bušilo srdce napětím a vzteky, když sem viděla jak je někdo tak hloupý. Partnera samozřejmě mrzí, že se nebavím s jeho rodinou, ale já nevím jak.když k nim příjdu, tak mě tchýně moc nevnímá, povídá si jen to svoje a o té své nové "kamarádce" a já si tam příjdu hrozně nepříjemně a pak mám výčitky jestli nejsem divná já a moc zlá.ale nemůžu si pomoct.Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete se domnívám, že dotyčná žena potřebuje odbornou psychiatrickou a psychologickou pomoc. Vy máte, kromě toho že to můžete sdělit, dosti omezené možnosti jak toho dosáhnout. Co však udělat můžete je nastavit si hranice tak, aby vám to neubližovalo. Přemýšlel bych o tom kdy, kde a za jakých podmínek je pro mě OK se s tchýní setkávat, sdělil bych například i to, o jakých tématech nejsem ochotný se bavit a stručně vysvětlil proč. Samozřejmě je vhodné tyto důvody vysvětlit manželovi ideálně u něj získat podporu. Což ale nemusí znamenat, že má mít stejně nastavené hranice jako vy - každý z vás má právo situaci vnímat odlišně a mít odlišnou potřebu ochrany. Řadu konkrétních tipů máte v odpovědi kolegyně. Uvědomuji si, že učinit tyto kroky zřejmě nebude příjemné ani snadné, proto přeji hodně síly.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, předně bych chtěla říci, že negativní pocity, které ve vás vyvolává přítelkyně manželova bratra úplně chápu a myslím, že jsou na místě. Ono to vypadá, že má opravdu psychické problémy. To, že se řeže, je sebepoškozování a ať už to dělá demonstrativně nebo ne, je závažné. Z vašeho psaní soudím, že jste se již pokoušela o otevřenou komunikaci v rodině. Zkusila bych nyní mluvit o tom, že byste jí doporučila návštěvu psychiatra, možná by to mohl být první krok ke zlepšení vztahů, totiž pojmenovat to, jako problém zasluhující odbornou pomoc. Obecně bývají vztahy v rodině často problematické a pokud je v rodině někdo, kdo trpí psychickými problémy, navíc nedostatečně, nebo neadekvátně řešenými, je to pro všechny zátěž. Rozhodnout se musíte sama v tom, do jaké míry budete vztahy udržovat. Zkuste najít oporu v manželovi, domluvit se tak, aby to vyhovovalo vám oběma. Pokud se rozhodnete pracovat na vztazích, je důležité, aby se o to snažili všichni. Chápu, že toužíte po fungující rodině, tím spíše, že jste ji sama neměla idylickou. Přeji Vám, aby se vše v dobré obrátilo, i když to jistě nebude snadné.


Zpět na seznam