Strach

Dobrý deň, cca pred 3/4 rokom som začala z ničoho nič mať častú potrebu na WC. Spočiatku som myslela, že sa jedná o fyzickú chorobu, no po rôznych vyšetreniach (gyn., urolog., všeobecný lekár), sa nenašiel jediný problém a bolo mi navrhnuté, či sa nejedná o psychickú poruchu spôsobenú nadmerným stresom. Študujem na VŠ a naozaj mám v živote dosť stresov, či už v škole, alebo osobnom živote. Myslím, že tomuto stavu predchádzala jedna konkrétna krízová situácia a odvtedy mám tento problém. Spočiatku to bolo oveľa horšie, no časom som sa naučila ako tak ovládať pocity strachu v hlave, ktoré ma nútili chodiť na WC. Teraz mám problém už len v stresových situáciách, ktoré nezvládam. Je možné sa nejak naučiť ovládať tieto myšlienky? Viem, že v skutočnosti na WC nepotrebujem, ale potrebujem ako keby uistenie. Bojím sa preto chodiť na miesta, kde to nepoznám, cestovania, ktoré som vždy milovala a taktiež mám hrôzu z nastávajúcich mesiacov, kedy mám zložiť štátnice, účastniť sa rôznych pracovných pohovoroch a vycestovať do neznámej krajiny. Bojím sa, že práve kvôli tomuto neustálemu nutkaniu vo všetkom zlyhám.Vedeli by ste mi prosím poradiť, kto, resp. čo by mi mohlo pomôcť odstrániť tento blok? Za odpoveď vám vopred ďakujem.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vysvětlení, že vaše tělesné obtíže souvisí se zvýšenou mírou úzkosti, považuji za pravděpodobné. V tom, jakou míru úzkosti zažíváme pak hraje roli naše konstituce, míra stresu který na nás působí a způsoby kterými se se stresem vyrovnáváme. Při snaze ovlivnit obtíže můžeme zvažovat 3 základní typy intervencí, které mnohdy bývá nejvhodnější kombinovat - změny v životním stylu, psychoterapie, léky. Životní styl má potenciál ovlivnit základní hladinu úzkosti - bývá vhodné dbát na vyváženost (např. spánkový režim, práce/ odpočinek, fyzická/ mentální aktivita, sociální vztahy a podpora ...). Ke zmírnění dopadu stresu bývá vhodný rekreační sport - především vytrvalostní (běh, plavání, cyklistika), dále pak cvičení typu jógy nebo tai-či. Existují i relaxační techniky přímo vytvořené pro lidi s podobným typem obtíží - Autogenní trénink, Jacobsonova progresivní relaxace. Psychoterapie může být jedním ze zdrojů úlevy, dále pak může pomoc např. s prohloubením porozumění situaci, uvědoměním dalších souvislostí, hledáním způsobů, jak se se stresem vyrovnávat, objevovat vzorce chování a myšlení, které se na vyšší míře nároků podílí ap. Psychiatrické léky zmírňují projevy úzkosti, což může kromě úlevy otevřít možnosti pro další práci na sobě. Za vhodné bych proto považoval, abyste se objednala do psychoterapie (k psychologovi či psychoterapeutovi), případně i k psychiatrovi - pokud chcete konzultovat vhodnost nasazení medikace. Dále můžete zvážit možnosti změn v životním stylu - to pravděpodobně nebude samo o sobě dostatečné, může to však požadované změny významně podpořit. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S potížemi, které ve svém dotazu popisujete, mám sama také letité osobní zkušenosti. Od dětství mne trápily nejrůznější úzkostné stavy a obavy z toho, jak budu schopna zvládnout některé (pro mne) stresové situace. Můj neustálý strach se projevoval i psychosomaticky a nutkavá potřeba mít stále "po ruce" toaletu byla jednou z mnoha mých neurotických obsesí. Stejně jako Vás mne omezovala v cestování, v chození do kina či na koncerty a celkově výrazně snižovala kvalitu mého života. Nyní mne tyto obtíže již naštěstí netrápí. Pomohla mi až psychiatrická léčba (užívání vhodně zvolených léků) v kombinaci s dlouhodobou psychoterapií. Vím, že tyto potíže dokáží člověku velmi komplikovat život, ale také vím, že jsou řešitelné. Chci Vás tedy povzbudit, abyste také vyhledala odbornou pomoc pokud cítíte, že Vám tyto stavy příliš zasahují do života. Ta úleva a zklidnění za to stojí. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam