Syn 8 let - tiky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co máme dělat? Navštívili jsem dva psychology (dětské).. s tím, že syn má již cca přerušovaně 2 roky tiky. Občas zmizí, jindy jsou stále, někdy se přidá lehlé odkašlání.. (krčení nosu, hluboké nádechy, vyvalování očí, mrkání..) Bylo nám řečeno, že je syn velmi citlivý a že je chyba v rodině (ano, často se s manželem hádáme a náš vztah není ideální, taková italská domácnost, nevěra ze strany partnera..). Bohužel jsem nevypozorovala přímou souvislost se stresem a následnému zhoršení tiků. Syn měl odklad, (z důvodu grafomotorické nevyzrálosti), byli jsme také na neurologii, tam bylo vše v pořádku a neurolog žádné "odchylky" ve vývoji nezaznamenal.. Syn je málomluvný, často ho "nic nebaví", je raději se mnou než s kamarády (ale ve škole se ale na kamarády těší a hraje si s nimi).. Má rád věci, kdy může tvořit a montovat (dílna, stavebnice). Můžete mi prosím doporučit nějakého odborníka, kam se můžeme obrátit? Jak máme postupovat? Ty tiky nás velmi trápí :-( Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tiky, podobně jako mnoho dalších psychických (ale i tělesných) problémů, se při vyšší míře zátěže zvýrazňují či zhoršují. Někdy může být zátěž (stres) považován i za jednu z hlavních příčin potíží. Bylo by proto vhodné hledat další způsoby, jak syna ve zvládání zátěže podpořit. Zároveň by však také bylo dobré pracovat na zmírnění zátěže, tam kde to ovlivnit lze. Jakým způsobem postupovat by vám nejspíše poradil dětský klinický psycholog (možná i psycholog v pedagogicko-psychologické poradně). Z technik pro zvládání stresu jsou u dětí vhodné například relaxační techniky, herní terapeutické přístupy, arteterapeutické a tvořivostní přístupy. Vhodné je využít i potenciál různých denních a volnočasových aktivit. (Podrobněji to proberte v psychologické ambulanci, kde o vás i synovi mají mnohem více informací). Ze způsobů jak zmírnit zátěž, můžete v případě, že zátěží jsou vztahy v rodině (jak uvádíte) uvažovat o manželském poradenství, párové psychoterapii, rodinné psychoterapii, eventuělně i o vaší individuální psychoterapii (pokud partner spolupráci na zlepšení vztahů odmítá). Obrátit se můžete k párovým a rodinným psychoterapeutům, případně do poradny pro manželstí, rodinu a mezilidské vztahy. Přeji vašemu synovi, ať se daří pracovat na zlepšení.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz do naší poradny. Chápu, že byste ráda chtěla někoho doporučit nebo najít postup, který by Vám dodal jistotu a naději, nejen Vám, ale i Vašemu synovi. Jak jsem z dotazu vyrozuměla - je syn málomluvný, velmi citlivý a Vám dělají starost jeho tiky. Tato reakce může být spojena se situací v rodině. Děti vnímají svět podle svého, jinak než my dospěláci z našeho pohledu. Zkusila jste někdy, si s ním o tom promluvit? Zda svými tiky něco nevyjadřuje nebo na něco nereaguje, co mu tiky působí… Snad je možné, že tiky časem odezní. Nebo se zkusit obrátit na poradnu, která pracuje s dětmi; nabízí sezení dítěte s psycholožkou, která může postupně odkrýt spouštěče tiků. Vím, každá rada drahá, o to víc pro Vás jako maminku. Chvályhodné je, že je s kamarády v kontaktu a dokáže si s nimi hrát, mít radost, tvořit atd. V těchto věcech ho můžete nadále podporovat a sdílet s ním radost. To může Vašeho syna povzbudit a pomoci k dalšímu vývoji. Přeji Vám a Vašemu synovi hodně štěstí a zdraví, ať se vám daří.


Zpět na seznam