Tréma

Dobrý den,je mi 25 let a mám problém s trémou.Vnímám to zhruba od 14-15 let.Když se dostanu do stresu,tak zčervenám,začnu se třást, potím se, chvěje se mi hlas a ne jednou se mi udělalo černo před očima.V práci jsem dostala nabídku na vyšší pozici, dlouho jsem se rozmýšlela, protože jsem věděla, že na této pozici budu muset mluvit před více lidmi.Práci jsem přijala.I přes více jak týdenní přípravy prezentací a tréninky jsem na místě malém omdlela, po prezentaci jsem ani nevěděla, co jsem říkala a jen si uvědomovala, že se mi třásl hlas a byla jsem červená.To se ale neděje pouze v práci,stává se mi to i před rodinou,když začnu něco vyprávět a druhá osoba se na mě upřeně dívá a čeká co ze mě ,,vypadne,, tak většinou znervózním, ukončím větu (klidně i lží) a odcházím. Nedávno jsem zjistila, že má o mě zájem můj známý, se kterým jsme k sobě měli vždy tajné sympatie,vždy jsem se s ním mohla normálně bavit, ale od té doby, kdy mi došlo, že bych s ním také chtěla být, tak s ním nemohu normálně mluvit, při každém rozhovoru nastane to, co jsem popisovala výše,říkám nesmysly, chvějící se hlas, špatně se mi dýchá, i sám se se mnou už baví mnohem míň, a ani se mu nedivím. Našim rozhovorům se už raději vyhýbám. Četla jsem různé knihy i rady, ale nic nepomáhá. Zhruba od stejného věku mám i problém s bušením srdce,které se projevuje z ničeho nic.Bylo zjištěno,že je to psychického původu-nejsem si ale vědoma toho,že bych v tomto věku,kdy se vše spustilo, měla nějaké psychické problémy.Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, trému - tedy napětí či úzkost z prezentace před ostatnímii zná velká část lidí. Její míra však bývá odlišná - jak vlivem osobnostního nastavení, tak životními zkušenostmi a tréninkem. Vaše odvaha, s kterou jste přijala náročnější místo je mi sympatická. Přijde mi užitečné vědět, že většina lidí hodnotí svůj verbální projev hůře než posluchači - např. to co se nám zdá jako koktání s trapně dlouhými pomlkami, bývá mnohdy vnímáno, jako normální prřemýšlení nad obsahem sdělovaného. Zkusila jste se kolegů zeptat, jak na ně váš projev působil? Co na něm oceňovali a v čem byly rezervy? Je dost pravděpodobné, že z venčí to vůbec nevypadalo tak dramaticky, jak ve vaší hlavě. Pro zmírnění trémy je vhodné se naučit některá z relaxačních (uvolňovacích) cvičení. Pro takovéto situace jsou obzvlášť vhodná ta, která pracují s dechem. Nezestupitelný je též trénink těchto situací - každá v které obstojíme nám dodá odvahu a jistotu pro tu příští. Pokud jsme často vystavování určitému typu zátěže, postupně na ni přivykáme. Existují i různé strategie, jak při prezentaci s trémou zacházet. Mě nejvíce pomáhá jí otevřeně přiznat ".. nemluvím před tak váženým publikem každý den, tak je možné, že budu občas tochu koktat..", případně si z toho udělám legraci. Někteří doporučují "trapasem" začít, nebo si ho alespoň přát - rozsypat papíry, zakopnout při cestě na podium.. Pomoc můžete hledat v kurzech rozvoje prezentačních či rétorických dovedností, u psychoterapeuta nebo třeba v kurzu divadlní improvizace. Co se týká komunikace s pro vás zajímavým mužem, zkusil bych nějakým způsobem sdělit důvod komunikačních obtíží. Je dost pravděpodobné, že se s vámi baví méně kvůli tomu, že cítí napětí z rozhovoru na vaší straně a nechce vás (ani sebe) nepříjemným pocitům vystavovat. Držím palce !
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete, jak moc tréma zasahuje do Vašeho profesního i osobního života. Ze své zkušenosti mohu posoudit pouze onu osobní rovinu. Jakmile jsem zjistila, že se nějakému chlapci líbím, nebyla jsem schopna s ním komunikovat, přestože se mi líbil také, a tím se vše pokazilo. Moje kamarádka měla stejný problém a vyřešila ho tím, že onomu muži prostě napsala. Upřímně mu sdělila, proč s ním nemluví a přiznala i to, že se jí také líbí. A měla úspěch. Postupně se sblížili a už spolu komunikují skvěle. Pokud se jedná o profesní rovinu, četla jsem pozitivní ohlasy na práci profesionálních koučů. Sama za sebe ale nejvíce uznávám práci psychologů. Věřím tomu, že i pouhých pár sezení s psychologem, by Vaši situaci zlepšilo. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam