Úzkost a pocit bezvýchodnosti

Dobrý den, je mi 23 let a 8 let jsem ve vztahu. Před půl rokem jsme se s přítelem skoro rozešli, protože jsem měla pocit, že jsem celý život pod něčím dozorem (rodiče a pak on) a toužila jsem "dělat si, co chci". Nakonec jsem se s ním nedokázala rozejít, ale stále mi to běží hlavou. Poslední dobou (především k večeru, někdy i přes den) pociťuji velkou úzkost, nic se mi nechce, musím zhluboka dýchat, v tu chvíli přemýšlím jak osvobozující by bylo nebýt (o sebevraždě neuvažuji, ale ve chvílích úzkosti se mi to zdá jako "příjemná" představa). Mám pocit, že jediné východisko je rozhoupat se a vztah ukončit, jenže vím, že on mě velmi miluje a že by to velmi špatně nesl (už při prvním pokusu o rozchod několik dní nejedl a na PC měl otevřené stránky o způsobech sebevraždy), zároveň vím, že bych už nemohla vídat naše dva psy (řekl mi, že si je buď vezmu já nebo on, ale že už mě nikdy nechce vidět, pokud se s ním rozejdu). Už moc nevím, kam dál. Když ve vztahu setrvávám je mi zle, cítím se pod dozorem a mám pocit, že mi utíká život. Z rozchodu mám ale velký strach. Trpím úzkostmi a tím hůř se rozhoduji. Nechce se mi svěřovat mému praktickému lékaři, aby mě poslal k psychologovi, zároveň jsem studentka a nemám moc peněz na soukromníky, a proto jsem se stále nerozhoupala k tomu něco s tím dělat. Velmi děkuji za každou radu :-).
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, stavy úzkosti a nechuti cokoli dělat, které popisujete, bych spojoval se situací, v které je vám těžce (a těsně) a zároveň se vám jí nedaří opustit. V principu vidím dvě řešení - buď vztah proměnit tak abyste se v něm cítila dobře (což jste možná již zkoušela) a nebo se rozejít. To jak partner případný rozchod zvládne je především jeho zodpovědnost (byť to možná zní tvrdě), vaší zodpovědností je nenechat bezdůvodně ničit sebe, případně pak to že mu své rozhodnutí slušně a korektně sdělíte. V každém případě by vám v rozhodování a realizaci rozhodnutí (ať již bude jakékoli) mohla pomoci psychoteapie. K psychologovi není třeba žádanka od lékaře, můžete se objednat přímo. Další možností může být poradit se o situaci na některé z linek důvěry. Dost možná by odbornou pomoc potřeboval i váš partner (především pokud má myšlenky na sebevražedu) - vy mu můžete takovýto názor sdělit, v případě akutní hrozby sebevraždou mu zavolat záchranku, ale zbytek je na něm. Nepovažuji za perspektivní zůstávat ve vztahu jen ze soucitu (zvláště když se sám trápím) a nepřijde mi fér, aby vás takto manipuloval (byť to možná je jeho reakce ze zoufalství nikoli vědomý záměr) a vydíral kontaktem se psy. Držím palce, ať se vám podaří najít a zrealizovat dobré řešení.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z toho, co píšete, až na mě dosáhl pocit, že je toho na vás zrovna prostě moc! Na vašem místě bych se nechtěla ani unáhlit, ale ani dopustit, aby se můj život vyvíjel směrem, který mi není ke spokojenosti. Není divu, že se vám chce ze všeho prchnout. Rozhodně ale nepropadejte panice, podobné situace dají zabrat každému, ale dají se překonat. Podle mé zkušenosti velmi pomůže dopřát si čas a najít oporu v rozhovorech, ve kterých si lépe ujasníte, co si přejete, co můžete tolerovat a co rozhodně pro sebe nechcete. Pohled zvenčí nám často pomůže rozmotat to, v čem už jsme příliš ponořeni, než abychom mohli zahlédnout to správné řešení. Existují i poradny bezplatné (někdy jsou to např. krajská zařízení) nebo dotované, případně krizová centra, kde by vás mohli nasměrovat dál. Moje doporučení na základě vlastní zkušenosti s úzkostí je, abyste tyto stavy nepodceňovala a o odbornou pomoc si řekla. Držím vám palce, ať znovu najdete svoji vnitřní sílu a rozhodnost. Na celý další život.


Zpět na seznam