Večerní panika a úkosti - možnosti řešení

Dobrý den, po určitou dobu mě přepadají – zejména večerní a noční – záchvaty paniky a úzkosti. Zřejmě se jedná o reakci o prodělání závažné choroby, kdy jsem byla ve skutečném ohrožení života, dříve potom i tlak ve škole (obtěžování ze strany vedoucího diplomové práce) či sebevražda v mém okolí. Domnívám se, že se obávám, kdy přijde něco dalšího, nicméně mé večerní záchvaty se zpravidla váží na aktuální a spíše banálnější problémy, které s příchodem večera nabývají velmi dramatických obrysů. Nevím, co mám v takových chvílích dělat, zpravidla prostě brečím, někdy se i sebepoškozuji... Dalším problémem je, že spánek v řadě případů nepřichází a tedy trpím také nespavostí. Existují nějaké techniky, jak reagovat a ulevit si v případě podobného záchvatu paniky a úzkosti? Nějaký způsob, jak se naučit překonávat strachy? Předem moc děkuji za laskavou odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mnoho lidí, kteří projdou obdobně složitými a ohrožujícími zkušenostmi jaké popisujete, mívá též obdobné potíže jako vy. (Lidově bych řekl "po tom co jste zažila na to máte nárok".) Považuji za značně pravděpodobné, že základní souvislosti vidíte zcela správně. V řešení obtíží bývá stěžejní psychoterapie, někdy též za podpory psychiatrických léků, které umožní např. stabilizovat spánek, redukovat úzkost či zmírnit depresi (a tím umožnit jak běžné fungování, tak změny prostřednictvím psychoterapie). Podpůrnou - nicméně významnou - úlohu pak mohou hrát strategie k zmírnění úzkosti. Především relaxační techniky, či cvičení typu jóga. Významnou roli též může hrát podpora okolí a blízké sociální vztahy. Techniky jak napětí předcházet či ho uvolňovat existují, nicméně jejich výklad či nácvik značně přesahuje možnosti internetového kontaktu - odkazuji na kurz relaxačních technik či ještě lépe do psychoterapie. V situacích, kdy stavy komplikují běžné denní fungování, působí výrazné utrpení nebo vedou k sebepoškozování, považuji za jednoznačně vhodné vyhledat též odbornou pomoc (psychologa, psychoterapeuta či psychiatra). Přeji ať se vám daří lépe.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Mojí diagnózou je bipolární porucha a v obdobích deprese jsem podobné problémy zažívala také. Existují techniky, jako je třeba jóga, relaxační cvičení, hudba, knížka, procházka před spaním apod. Mně osobně pomáhá relaxace s meditační hudbou. U Vás jde zřejmě o závažnější problém a být Vámi, obrátila bych se na odborníka (psychoterapeuta, psychiatra). Psychoterapie Vám může pomoci překonávat strach, paniku i úzkosti a zpočátku by Vám mohla pomoci i medikace. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam