Velmi dočasné změny osobnosti díky depresi

Zdravím, mám přítelkyni s depresemi. Nemáme moc možnost se spolu často vídat, ale když už se vidíme a můžeme spolu trávit čas, je opravdu skvělá, veselá, neskutečně šťastná, nikdo by na ní nepoznal že by byla nějak nemocná. Když ale spolu nejsme, občas jí postihne nějaká opravdu špatná situace, kdy se třeba celý den neozve a pak se se mnou snaží rozejít, píše opravdu ošklivé věci a podobně. Toto se děje momentálně teď, a naposled jsme se viděli v úterý a byla skvělá, i když trochu vystresovaná z příjmaček. Zajímavé je, že ona sama mě před tímto vlastně varovala. Že kdyby se se mnou někdy snažila rozejít, tak ať jí prosím neberu vážně, vlastně se mi dopředu omlouvala za tohle vše. Vždy se poté strašně omlouvala a že jí to mrzí a že mě opravdu miluje nadevše. Také mi řekla, že až tato situace nastane znovu, tak si s ní nemám psát. Že jí prostě nemám podporovat v té debatě a dávat jí šanci, aby mi řekla další ošklivé věci. I nejlepší kamarádce se nedávno vybrečela, že jí strašně mrzí co mi píše když jí deprese chytnou. Otázka tedy zní, abych se k něčemu dostal...když je se mnou, je opravdu šťastná, usměvavá, naprosté zlatíčko, pak ale dva dny dopředu se se mnou snaží rozejít. Je opravdu možné, aby její deprese....když to řeknu takto....jí kompletně a dočasně změnila osobnost? Zní to podivně, ale asi to nedokážu lépe vysvětlit. Snad se na toto bude dát nějak odpovědět a děkuji za vyslechnutí.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ve vašem dotazu vnímám nejistotu, čím je chování přítelkyně způsobeno a možná i přemýtání nad tím, zda je to možno nějak měnit. Z hlediska odborné terminologie, bych popisované „rozcházení“ za projev deprese nepovažoval, stejně tak bych nehovořil o změně osobnosti. Spíše momentální změně postoje, názoru či prožívání, která je pravděpodobně způsobena aktuálním tlakem či dalšími vlivy. Pokud tomu tak je, principiálním řešením by bylo, aby se vaše přítelkyně učila zvládat zátěžovou situaci jinými způsoby, než náhlými rozhodnutími, které s chladnou hlavou nemyslí vážně – v tom by jí pomohla psychoterapie. Možným opatřením je i to, o co vás žádala a vysvětlovala. Chápu, že to pro vás může být nepříjemné až zraňující. Třeba se vám i díky společnému úsilí a oboustranně otevřené diskusi podaří tyto situace dále zmírnit. Držím vám palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Chápu, že tak radikální změna v prožívání Vaší partnerky Vás nenechává lhostejným k situacím , které následně vznikají. Domnívám se však, že Vaše přítelkyně udělala všechno, co je v jejich silách, aby jste se s ní nerozešel a vydržel. Počkal na období, kdy je Vám spolu dobře. Ani mě nenapadá jiný způsob, jak to lépe ošetřit. Jediné, co mě napadlo při čtení Vašeho dotazu bylo, že jsem si vzpomněla na svoje rozchody s přáteli. Byli motivovány nedostatečným sebevědomím a hlavně strachem, že se se mnou přítel stejně rozejde, kvůli mé diagnóze. Vlastně jsem se s ním chtěla rozejít dřív já, než abych pak musela čelit odmítnutí ze strany partnera. Nevím , jestli je motiv stejný i u Vaší partnerky. Ale snad Vám to pomůže při orientaci , co může narušit Váš upřimný vztah. Jinak jak jsme psala hned na začátku. Můj laický názor je, že se nejedná o změnu osobnosti , ale o změnu v prožívání Vaší partnerky. Doufám, že když čtete tyto řádky, je již vše v pořádku a Vaše přítelkyně je opět usměvavá a úžasná. Hodně štěstí a vzájemného pochopení na vaší společné cestě. Katka


Zpět na seznam