žiletka jako závislost

Dobrý den,poslední dobou si připadám ztracenější než kdy dřív. Začala jsem se řezat, za měsíc už to bude nějakých 300 nových jizev :( nemůžu přestat. Nemám se ráda. Mám pocit, že dělám všechno špatně... Obrátila jsem se na krizové centrum, ale po rozhovoru s psychologem jsem si připadala ještě ztracenější a měla chuť to zabalit, ačkoli vím, že bych tím ublížila těm, co mě mají rádi (Rodina nic neví a musí to tak zůstat):( Poraďte, co dělat. Nedokážu na to přestat myslet...
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mě že vám konzultace na krizovém centru nesedla, ale to se bohužel někdy stává. Škoda že nepíšete, co k špatnému pocitu z návštěvy vedlo. Vhodné by mi přišlo, abyste to s námi odborníky nevzdávala a zkusila to znovu, případně na jiném pracovišti (můžete se též objednat k psychiatrovi, psychoterapeutovi či do psychologické ambulance). O kontextu vašeho sebepoškozování píšete velmi málo, proto není možné radit jinak než obecně. Sebepoškozování bývá většinou spojeno s vysokou úzkostí, smutky až depresí, negativním vnímáním sebe sama, někdy i společnosti či světa kolem, pocity osamění, nepochopení atd. Pro řešení se používá kombinace psychiatrických léků (ty mohou zlepšit a stabilizovat náladu, zmírnit deprese, omezit impulzivitu apod.) a psychoterapie. Ta může přinést větší pochopení, co k tomuto jednání vede, hledat jiné způsoby jak obtížné situace zvládat. Dále pak může vést ke zlepšení vztahů s ostatními lidmi i pohledu na sebe sama. Někdy bývá vhodné či nezbytné zvolit intenzivnější typy léčby - např. stacionář (tam se dochází přes den, podobně jako do práce) či program spojený s hospitalizací. Úleva spojená s nástupem efektu léků bývá patrná poměrně rychle, změny v důsledku psychoterapie vyžadují delší čas a odhodlání na sobě pracovat, nicméně bývají trvalejší a často vedou k výraznému zlepšení kvality a spokojenosti života. Velké části pacientů, kteří v léčbě aktivně spolupracující dokáží uvedené postupy výrazně ulevit a pomoc. Proto vám přeji, abyste to nevzdávala a podařilo se vám najít "vašeho" psychoterapeuta a psychiatra.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji vám, že jste se obrátila také na peer poradce. Musím říct, že jsem se nikdy neřezal ani se jinak nepoškozoval. Existuje spousta předsudků vůči tomuto počínání a lidé to často nechápou. Ztracená rozhodně nejste, ale stálo by za to, kdybyste prozkoumala, proč se tak cítíte. Nabídnu Vám variantu kontaktovat Pražskou linku důvěry, a to jednak na jejím telefonním čísle 222 580 697 a jednak na chatu www.chat-pomoc.cz. Mám s linkou velmi dobrou osobní zkušenost a seznámil jsem se s jejími pracovníky při prezentaci právě jejich chatu. Držím vám palce.


Zpět na seznam