Co mohu udělat pro to, abych své léčbě pomohl?

  • Čím více se Vy a Vaše rodina dozvíte o bipolární poruše a její léčbě, tím lépe se s ní budete schopni vyrovnat.

Měl byste se stát odborníkem na Vaši nemoc. Protože je bipolární porucha onemocněním na celý život, je pro Vás a Vaši rodinu důležité, abyste se o ní a její léčbě dozvěděli co nejvíce. Čtěte knihy, navštěvujte přednášky, mluvte se svým lékařem nebo terapeutem.

Být informovaným pacientem je nejjistější cestou k úspěchu!

  • Udržujte pravidelný spánkový režim.

Každý večer jděte spát v přibližně stejnou dobu a v přibližně stejnou dobu také každé ráno vstávejte. Zdá se, že narušený spánkový režim dokáže odstartovat poruchy nálady. Pokud se chystáte cestovat do oblastí s odlišným časovým pásmem, poraďte se předem s Vaším lékařem.

  • Udržujte obvyklý režim činností.

Nebuďte líní, ale zároveň se nepřepínejte. Činnosti si plánujte!

  • Neužívejte alkohol nebo jiné psychoaktivní látky

(marihuana, pervitin, kokain, LSD, ale i léky). Drogy a alkohol mohou spustit epizody poruchy nálady a také ovlivnit účinnost psychofarmakologické léčby. Někdy mohou být alkohol a drogy „lákavým léčebným prostředkem“ poruch nálady nebo spánku, ale prakticky vždy situaci jen zhorší. Pokud máte problém s podobnými látkami, poraďte se s lékařem. Dávejte si pozor i na každodenní požívání malých dávek alkoholu, kofeinu a některých volně prodejných léků na nachlazení, alergie nebo bolest. I malé dávky těchto látek mohou ovlivnit spánek, náladu nebo reagovat s Vašimi léky.

  • Přijměte podporu rodiny a přátel.

Pamatujte si, že není vždy lehké žít s někým, kdo má výkyvy nálad. Pokud se všichni o bipolární poruše naučíte co nejvíce, bude pro Vás jednodušší zmírnit vztahové problémy, které může tato porucha způsobit. I „klidnější“ rodina bude někdy potřebovat pomoc zvenčí. Požádejte Vašeho lékaře nebo terapeuta, aby pomohl Vám i Vaší rodině dozvědět se o bipolární poruše více. Rodinná terapie nebo návštěva podpůrné psychoterapeutické skupiny může být také velmi prospěšná.

  • Pokuste se snížit míru stresu v zaměstnání.

Samozřejmě, že v práci chcete být co nejlepší. Pamatujte však, že důležitější pro Vás je vyhnout se relapsům! Pokuste se pracovat v určité hodiny tak, abyste se dostali včas do postele. Vyhněte se směnnému provozu! Pokud symptomy poruchy nálady ovlivňují Vaši schopnost pracovat, poraďte se s Vaším lékařem, zda přestat pracovat úplně, nebo si jen vzít pár dnů volna. Jak otevřeně zasvětíte zaměstnavatele a kolegy je jen na Vás. Pokud nejste schopni pracovat, může člen Vaší rodiny oznámit zaměstnavateli, že se necítíte dobře a že jste v lékařské péči a do práce se vrátíte, co nejdříve to bude možné.

  • Naučte se rozpoznávat „časné varovné signály“ nových epizod.

Časné varovné signály jsou velmi individuální, a čím lepší jste v rozpoznání varovných signálů, tím dříve Vám může být pomoženo. Nepatrné změny nálad, spánku, energie, sebeúcty, sexuálního zájmu, soustředění, ochoty pracovat na nových projektech, myšlenek na smrt (nebo náhlý optimismus) a dokonce i změny stylu oblékání a účesu mohou být prvními varovnými signály. Věnujte zvláštní pozornost změně Vašeho spánkového režimu, protože to je obvykle první nápovědou, že se něco děje. A protože i ztráta úsudku může být znakem nové epizody, nestyďte se poprosit Vaši rodinu, aby hledala první varovné signály, které by Vám mohly uniknout.

  • Pokud si myslíte, že léčba nefunguje, nebo Vám způsobuje nepříjemné vedlejší účinky, informujte svého lékaře - sami od sebe nepřestávejte užívat a neupravujte dávkování léků.

Symptomy, které se po vysazení léku objeví, se většinou léčí mnohem obtížněji. Pokud se věci nevyvíjejí tím správným směrem, nestyďte se požádat svého lékaře, aby obstaral názor jiného odborníka. Je normální mít někdy pochyby a konzultace může být skvělá pomoc.

Bez ohledu na naplánované prohlídky nebo krevní testy kontaktujte svého lékaře, pokud máte:

  • Sebevražedné úvahy
  • Sklony k agresivitě
  • Výkyvy nálady, poruchy spánku nebo energie
  • Příznaky související s vedlejšími účinky léku
  • Nutnost užívat volně prodejné léky, jako jsou léky na nachlazení nebo léky na bolest
  • Akutní nemoc nebo došlo ke změně v užívání ostatních Vašich léků

MUDr. Martin Anders
Psychiatrická klinika LFUK Ke Karlovu, Praha 2

Filip Španiel, Tomáš Novák
Národní ústav duševního zdraví