Aktuality

# Safewards - 10 intervencí

Může být péče v psychiatrických nemocnicích vstřícná a lidská?
Jednou z možností, čím se nechat inspirovat, je model Safewards (více na www.safewards.net).
Tento přístup popisuje 10 způsobů, jak mohou pracovníci psychiatrických oddělení, i jejich pacienti postupovat v zájmu toho, aby se při pobytu v nemocnici cítili bezpečně, a především jako lidé, kteří mají své unikátní příběhy, potřeby a osudy. Popisují také vzájemné vazby mezi pracovníky a pacienty, které vedou k vzájemnému respektu.
 Centrum přeložilo těchto 10 způsobů neboli intervencí, které pomáhají k tomu, aby byla péče v psychiatrických nemocnicích vstřícná a lidská. Koncept Safewards vznikl ve Velké Británii a jeho autorem je Len Bowers.
                                                         ******​************​​************​*********​**
Burza vzájemné podpory mezinárodní sítě Škol zotavení

Setkali jsme se s lidmi, kteří považují Školu zotavení za důležitý krok k novému uvažování o zotavení z krizí spojených s duševním onemocněním.

Vznikla tak platforma pro sdílení zkušeností těch, kteří Školu zotavení nabízejí a lidí nebo organizací, které by Školu zotavení rádi založili.

Cenným výstupem ze společného setkaní příznivců Školy zotavení napříč Evropou bylo pojmenování toho, co můžeme nabídnout a v čem bychom potřebovali pomoc, tzv. Burza vzájemné podpory.

Chcete-li se připojit, jste vítáni!


******​************​​************​*********​**
Abychom vás v péči o vaše duševní zdraví mohli podpořit i v těchto časech, přesouváme kurzy do online prostředí.

 
Online kurz „Příběh mého zotavení“ – 9. a 10. listopadu
  • Kurz nabízí možnost sdílet svůj vlastní příběh zotavení v bezpečném prostředí.
  • V rámci kurzu se budete moci inspirovat příběhy ostatních a získáte rady a tipy, jak s příběhem dále pracovat.
  • Kurz je jednodenní a má kapacitu 5 studentů.
  • Na výběr budete mít ze dvou termínů (tedy 9. listopadu pro 5 studentů a poté 10. listopadu pro dalších 5 studentů).
  • Kurz je složen ze tří online setkání o délce 1,5 hodiny (od 10:00, 12:00 a 14:00 hodin)
 
Online kurz „Fotopříběh“ – 18. a 19. listopadu, 14. a 15. prosince
  • První den kurzu se dozvíte, jak se ve focení můžete zdokonalit a jak vám focení může pomoci ve vašem zotavení
  • Dopoledne si projdete online materiály (videa a prezentace), odpoledne proběhne online setkání přes Zoom, kde Vám lektoři zodpoví Vaše otázky a proberou téma více do podrobností
  • Druhý den dopoledne bude praktická část, kdy si sami vyzkoušíte, co jste se první den dozvěděli a vyfotíte několik fotografií
  • Odpoledne pak  budete moci své fotografie sdílet na dalším online setkání
Jak kurzy probíhají?
Kurzy probíhají formou online setkání (videokonference) přes platformu Zoom.
S jeho ovládáním vám rádi poradíme.

Kde se můžu na kurzy přihlásit?
Na kurzy se přihlašujte na emailu michlova@cmhcd.cz
 
„Kdo se přihlásí, ten se zúčastní.“
Prosíme o ohleduplnost.
Pokud víte, že se kurzu nezúčastníte, napište nám a uvolněte místo dalším.
 
Máte otázky?
Chcete vědět víc o náplni kurzů a jejich průběhu? Případně máte jiné dotazy?
Rádi Vám je zodpovíme – pište či volejte studijní poradkyni Šárce.
 
e-mail: michlova@cmhcd.cz
mobil: 776 826 603
******​************​​************​*********​**
 
# 29. dubna 2020 vychází 5. číslo časopisu Zámezí, tentokrát věnované tématu Smrti. Jako vždy obsahuje literární texty nebo třeba pohled na tvorbu výtvarných umělců z celého světa. Rozhovory, průzory, svědectví... to jsou jen některé z jeho rubrik. "Téma Smrti se nakonec jeví aktuálněji, než jsme původně plánovali. Příště se ale navrátíme k životu spolu s tématem Identita", slibuje šéfredaktor Jan Jiří Novák.

Pokud máte v šuplíku texty o Identitě, nebo Vás naše nové téma prostě jen inspiruje k zamyšlení, neváhejte nás kontaktovat. Ale nezapomínejte ani na čtení o Smrti a užívejte každého dne v pokoji a míru.
 
Časopis je k přečtení na tomto odkaze: Zámezí #5
 
******​************​​************​*********​**

Nový rok 2020 u nás začíná publikací 4. čísla časopisu Zámezí. Redaktoři a autoři se tentokrát podívali na zoubek Humoru. "Nové číslo Zámezí vám nabídne pohled na humor jako zbraň v boji proti smutku a životním těžkostem, ale zároveň i svého druhu zdroj smutku a životních těžkostí. Dozvíte se, jak humor souvisí (respektive může souviset) s feminismem, poezií, depresemi nebo úzkostmi." (šéfredaktor časopisu Jan Jiří Novák)

Časopis je k přečtení na tomto odkaze: Zámezí #4
 
******​************​​************​*********​**

# Začaly běžet kurzy podzimního semestru 2019 ve Škole zotavení. Nemohli jsme jinak, než začít kurzem s názvem "Zotavení" ☘️ Ze zpětných vazeb studentů jsme se dozvěděli, že se jim dostalo "spousty užitečných rad a podnětů k zamyšlení". Na obrázku můžete vidět, jak studenti namalovali svou představu o cestě k zotavení. Pokud byste také měli zájem zúčastnit se zdarma našich kurzů, přihlašte se prosím ZDE. Těšíme se na setkání s Vámi!

IMG_20190912_151708-1.jpg
 

******​************​​************​*********​**


# V úterý 3. září 2019 proběhlo velmi příjemné setkání zaměstnanců Školy zotavení a týmu našeho Centra s Conny Ariëns, která je zakladatelkou centra Eagle Shelter v Nizozemí. Základní myšlenkou pro naše setkání bylo sdílení konceptu tohoto komunitního centra, které funguje jako bezpečné útočiště pro setkávání se s druhými, pro naději, růst, zotavení, kreativitu a využití svého talentu. V centru jsou vítáni všichni - bez stigmatizace a "přidělování nálepek". Děkujeme Conny za sdílení bohatých zkušeností s budováním Eagle Shelter a těšíme se na další budoucí setkávání!

Setkání se zakladatelkou Eagle Shelter 

******​************​​************​*********​**


# Srdečně Vás zdravíme ze Školy zotavení! Již teď Vás můžeme pozvat na společné setkávání Skupiny pro zotavení, které se bude konat od 26. 8. 2019 každé pondělí mezi 17. a 19. hodinou. Těšit se můžete na 12 setkání, během kterých se v úzkém sdíleném kruhu zaměříme na naději, odvahu, trpělivost, víru a další "pomocníky" na cestě k zotavení. Více informací o průběhu Skupiny pro zotavení se dozvíte zde.

******​************​​************​*********​**


# Nabídku kurzů v rámci Školy zotavení naleznete na tomto odkaze. Pokud Vás některé z nich zaujmout, můžete se přes odkaz nezávazně přihlásit a my se Vám poté ozveme na email, který uvedete. Na setkání s Vámi se moc těšíme!

******​************​​************​*********​**


# Vyšlo nám letní dvojčíslo časopisu Zámezí s tématem Domov. Můžete se v ném například potěšit obrazy Glenna Bradyho, australského malíře, který má sám zkušenost s psychiatrickou péčí, nebo se dozvědět z rozhovoru s Emilem Jírou, jaké je to žít na ulici.
Časopis je k přečtení na tomto odkaze: Zámezí #2-3í #2 

Vychází letní dvojčíslo časopisu Zámezí
 

 


 

******​************​​************​*********​**


# Ve čtvrtek 18. července 2019 proběhl další Literární večer, který se tentokrát konal na Žižkově v dechberoucím prostoru39. Večer se konal při příležitosti vydání letního čísla časopisu ZÁMEZÍ. Večerem provázel Jan Škrob a zvláštním hostem byla básnířka Olga Pek.

******​************​​************​*********​**


Vyšel nám článek v časopise Sociální práce o procesu zavádění pozic peer lektorů a o tom, jak se sami peer lektoři ke svým rolím vztahují. Máme z toho velkou radost! K přečtení ZDE.

******​************​​************​*********​**


# V úterý 23. dubna 2019 proběhl letošní první Literární večer, který pořádali členové literární dílny. Literární čtení se uskutečnilo v příjemné atmosféře (A)VOID Floating Gallery a zvláštním hostem večera byl básník Jonáš Zbořil.

******​************​​************​*********​**


# S radostí s vámi sdílíme první díl nově vzniklého časopisu Zámezí, jež představuje výsledky práce účastníků Literárních dílen i jejich vlastní činnosti. K přečtení časopisu se dostanete přes tento odkaz.

******​************​​************​*********​**
 

# V neděli 9. 12. 2018 od 18.00 v Divadle Kámen představí svou práci divadelní dílna Školy zotavení. Můžete se těšit na představení KoKoKo.

******​************​​************​*********​**


# Srdečně zveme na osmý ze série literárních večerů pod názvem Obludný kruh, který tentokrát proběhne 10. 12. 2018 od 18.00 na (A)void Floating Gallery. Můžete se těšit na křest sborníku Okruží a vystoupení básnířky Marie Šťastné.

******​************​​************​*********​**


Od 10. do 12. 12. 2018 proběhnou v Praze workshopy vedené zástupci Školy zotavení z Prahy a z CNWL Recovery & Wellbeing College v Londýně. Zaměří se na seznámení s inovativním systémem vzdělávacích programů zaměřených na rozvoj potenciálu u lidí s duševním onemocněním (škola zotavení neboli recovery college).

Program a medailonky zahraničních hostů:
10. 12., Škola zotavení a zotavení z duševní nemoci jako potenciál růstu
11. 12., Ukázka z nabídky Recovery College v Londýně
 

******​************​​************​*********​**
 
Workshop s novináři na téma Duševní zdraví a média se uskutečnil ve středu 21. 11. 2018 od 18.00 PracovněWorkshop proběhl s účastí profesionálů, kteří mohou aktivně ovlivnit pravdivý a nezkreslený mediální obraz duševně nemocných.

 

******​************​​************​*********​**
 
Škola zotavení v roce 2018:
První cyklus kurzů Školy zotavení proběhl v období od dubna do června 2018 a úspěšně jej absolvovalo 23 studentů. Podzimní semestr Školy zotavení 2018 začal v září a skončil v listopadu.
 
******​************​​************​*********​**
 

# Každé pondělí od 15:00 do 18:00 probíhá v divadle Kámen divadelní dílna pod vedením Michala Kašpara a Kateřiny Daňkové.
 

******​************​​************​*********​**
 

# Každý čtvrtek od 15:00 do 18:00 se v Centru pro rozvoj péče o duševní zdraví koná literární dílna. Vaši kreativitu zde podpoří Tomáš Vaněk a Jan Škrob.

V rámci dílny probíhají od června 2017 pravidelně v pražských kavárnách a komunitních prostorech literární večery po názvem Obludný kruh. Každý večer má své téma a speciálního hosta.

Obludný kruh 1, 6. 6. 2017, Klub V. kolona
Obludný kruh 2: Samomluva, 12. 10. 2017, Café Lajka
Obludný kruh 3: Město, 11. 1. 2018, Kavárna Potrvá
Obludný kruh 4: Sen, 29. 3. 2018, Himalájské centrum Potala
Obludný kruh 5: Nemoc, 21. 6. 2018, Dům čtení
Obludný kruh 6: Zvíře, 17. 8. 2018, Kavárna Liberál
Obludný kruh 7: Mlha, 1. 11. 2018, Café V lese
Obludný kruh 8, 10. 12. 2018, (A)void Floating Gallery
 

******​************​​************​*********​**


Od března do září 2018 proběhlo ve 3 pražských pobočkách Městské knihovny celkem 12 přednášek spojených s besedou: LužinyDům čtení a Břevnov. Peer lektoři přednášeli a debatovali o nejrůznějších tématech souvisejících s životem s duševním onemocněním.