´Elektrošoky´

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pozitivní i negativní účinky elektrokonvulzivní terapie. Lékařka mi je nabídla jako ´poslední možnost´... Prodělala jsem psychotické příhody v mánii a nyní se léčím s depresivními příznaky. Léčba antidepresivy nezabírá. (Vystřídali jsme jich více, nyní nasazen Zoloft s antipsychotikem Quetiapin Retard - mohu se také zeptat na působení těchto léků?) Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, elektrokonvulzivní terapie (ECT, "elektrošoky") má smysl tam, kdy má pacient vážné příznaky a medikace nezabírá tak, jak bychom očekávali. Nejúčinnější a nejviditelnější je její efekt u depresí, kdy rychle dojde ke zlepšení stavu. Poruchy paměti, o kterých se zmiňuje naše peer poradkyně se u někoho po ECT vyskytnou, ale je to vždy přechodná a ne nebezpečná komplikace.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je BAP, terapií elektrokonvulzivními šoky jsem neprošla, takže osobní zkušenost Vám sdělit nemohu. Moje kamarádka se stejnou diagnózou tuto léčbu podstoupila. Měla těžké deprese a nic jí nepomáhalo. Subjektivně se po této terapii cítila výrazně lépe, deprese téměř pominuly, ale krátkodobě se jí zhoršila paměť a změnila osobnost. Ona sama i její lidé v jejím blízkém okolí měli pocit, že je „někdo jiný“. To se ale časem srovnalo. Co se týče druhé otázky ohledně medikace, se Zoloftem mám pozitivní zkušenost, Quetiapin Retard jsem vyzkoušela, ale nepůsobil na mě dobře. Je to individuální, znám lidi, kterým vyhovuje (například mé kamarádce). Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam