Opakující se vtiravé myšlenky

Dobrý den Mám 17 letou dceru která má problémy od července,začalo to depresemi a sebevražednými myslenkami.Dostala Zoloft že kterého měla noční můry ohledně sexuality,sny byly ohledně sexualni orientace(homosexualita,zoofile)Zoloft byl vysazen a byla odeslána na psycholog.testy.Myslenky tohoto rázu se jí během dne neustále vraceji az100krat za den.Vysledky psycholog.testu byla porucha adaptace s depresivnimi priznaky a úzkost z nižšího sebepojetí.Uziva cca 20 dnů Seropram 15gtt zatím bez efektu.Pote proběhla psychoterapie u jiného psychologa a ten nám sdělil,že je to vážnější než porucha adaptace,podle něj je to OCD a medikace není správné nastavená,ale dcera úzkosti neudává spíše cítí ztuhlost celé páteře.Kontaktovala jsem psychologa,který prováděl psycholog.testy a ten sdelul.ze by to mohlo být podobné OCD ale v testech tahle diagnóza nevyšla.Nevim vůbec co si mám o tom myslet,jestli se z toho vůbec dostane a jak ji pomoci.Děkuji Jindra
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Jindro, ať jde o OCD či jinou neurotickou poruchu, léčba bývá zpravidla účinná, chce to ale delší čas, včetně času na diagnostiku. Nutkavé vtíravé myšlenky bývají přítomny u OCD, ale mohou se objevovat přechodně i u jiných neurotických poruch, protože OCD a úzkostné poruchy k sobě mají v něčem blízko. Co se týká farmakoterapie, tak seropram se podává jak u OCD, tak i u dalších úzkostných poruch, rozdílné bývá dávkování, které je u OCD zpravidla o něco vyšší. Také na výsledek je třeba čekat déle. Tuto problematiku by Vám měl podrobně vysvětlit psychiatr Vaší dcery. V léčbě obou poruch pak má své nezastupitelné místo psychoterapie. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Chápu, že máte starost o Vaši dceru, její zdraví a chcete ji pomoci. V mladém věku se mohou u člověka začít projevovat různé stavy a pocity, kterým ne úplně rozumíme, tápeme a hlavně chceme najít podpůrná řešení. Z Vašeho dotazu rozumím, že nyní máte nejistotu ohledně diagnózy, kterou Vám různí odborníci poskytli. Z mé zkušenosti na vlastní kůži, když já jsem ve svém mládí hledala pomoc, tak jsem vyzkoušela několik odborníků (lékaře, psychology) než jsem našla toho pravého odborníka jako člověka, který mi dokázal hezky lidsky vysvětlit, co se se mnou děje. Hlavně jsem našla důvěru vůči této osobě a porozumění, vše se pak lépe konzultovalo na základě vzájemné spolupráce k zlepšení mého duševního zdraví. Samozřejmě vím i to, že jsem měla opravdu štěstí na odborníky a ode mne to celou tu dobu vyžadovalo vytrvalost a trpělivost, i sama se sebou. Bohužel nepíše, proč tyto stavy začaly, je možné, že je mohlo před červencem něco spustit (např. nějaká nepříjemná situace, konflikt s někým, stresující zážitek, škola, životní událost atd.). Reakce na nějaký spouštěč (přizpůsobení se) by mohla být příčinou stavů u Vaší dcery. Pokud si můžete s dcerou v klidu popovídat, je to dobrá věc, tak může Vaše dcera cítit Vaše pochopení, podporu a nebude se cítit na celou situaci sama. Jinak může být podpůrná i psychoterapie (u psychologa). Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout alespoň pár informací a přeji Vám i Vaší dceři hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam