Strach, deprese, sebepoškozování, sebevražda

Dobrý den, je mi 14 a už od úplného dětství (ještě před školkou) mám strach z lidí. Chtěla bych se o tom víc dozvědět.Díky tomu mám strach při komunikaci s lidmi, se kterými nejsem dostatečně blízká.. např. paní učitelka. Bojím se pořád a po šikaně z dřívějška ještě víc (spolužáků).Trápí mě to celý život a chtěla bych vědět, co je to. Kromě toho mám teď deprese. Vlastně už to bude skoro rok. Je to stále horší a horší.. ubližuji si a už jsem se chtěla i 2 x zabít. Nemám sílu na nic a celý den jen ležím (do školy chodit musím, ale vůbec nezvládám - odpoledne po škole musím spát, jelikož jsem strašně unavená).. s přátely ven už nechodím, každý den mě trápí myšlenky na sebevraždu - občas mám pocit, že na to myslím pořád. Jsem tady ještě kvůli svým rodičům, i když jsem jim úplně ukradená.. stejně jako všem ostatním. Je možné navštívit psychiatra bez souhlasu rodičů? Nesmí o tom vůbec vědět. Momentálně mě napadají pouze tři řešení.. 1) koupit si v lékárně léky 2) zajet do krizového centra - i když bych raději navštívila psychiatra, než psychologa 3) ukončit to Zdá se mi, že to takhle dlouho nevydržím.. musím s tím něco dělat, ale rozhodně 3 možnost patří mezi ty poslední. Prosím poraďte.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, odborníka (dětského psychiatra či psychologa) můžeš o konzultaci bez vědomí požádat, nicméně z praxe vím, že kolegové se k tomu staví často různě. V případě problémů, které máš, je pomoc jistě možná a je také pravděpodobné, že se Ti uleví, nicméně je třeba trochu zmapovat, co s Tvými problémy souvisí, co vše za nimi může být. Zde bych se ztotožnil s doporučením naší peer poradkyně s tím, že na linku bezpečí lze též bezplatně volat, číslo je 116 111. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátila na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce – člověka s vlastní zkušeností s psychickými problémy. Nezažila jsem sice v dětství podobné potíže jako Vy, ale chápu obtížnost a závažnost Vaší situace. Je moc dobře, že hledáte odbornou pomoc. Na Vašem místě bych se co nejdříve obrátila na linku bezpečí, která poskytuje bezplatnou odbornou pomoc dětem a mladistvým, kam můžete kdykoliv zavolat, napsat, či kde můžete chatovat (http://www.linkabezpeci.cz/). Tam Vám určitě poradí, jak se zorientovat ve své situaci a jak dále postupovat. Nemáte to jednoduché, ale věřím, že s odbornou pomocí a podporou se Vaše potíže rozhodně dají postupně vyřešit. Moc držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam