úzkostná porucha

Dobrý den, mám dotaz k mému současnému psychickému stavu. Asi před dvěma týdny jsem se probudila se silnými úzkosti,celkovou tenzí v těle a paralizujicim vtiravým strachem o své zdraví. Tyto symptomy mne provází celodenní. Je to velmi nepříjemné, protože nemohu jist ani spát. Je pravda že před 18 lety cca rok po porodu se u mne projevovaly panicke ataky. Řešila jsem je psychiatrie, homeopatii a terapii. Pak byl klid akorát k atakam docházelo v určitých situacích jako je letadlo, stíněný prostor nebo přeplněná veřejná doprava. Jsem člověk který si hodně věcí zabírá, ale vždy, jsem věci zvládla a nikdy mne neprepadali takové úzkosti a strach jako nyní. Mám předepsaný cipralex, ale mám strach ho začít brát. Můžete se pokusit mne nějak uklidnit, e tento stav není trvalý a jestli mám začít brát AD když z nich mám takový strach.Je možné že se jedná o geberalizovanou úzkostnou poruchu? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obecně mohu říci, že čím začne léčba dřív, tím je menší pravděpodobnost, že potíže budou chronifikovat. Píšete, že jste před lety byla léčena pro panické stavy. U úzkostných poruch se stává docela často, že se příznaky mění, čímž se může měnit i název diagnózy. Zdá se ale, že potíže pramení z podobných zdrojů. Cipralex patří mezi antidepresiva, která úzkosti prokazatelně snižují a je většinou pacientů dobře snášen. V případě úzkostí je dobré začít s nízkou dávkou (většinou 5mg), která se pak po čase navýší na 10mg. U této oblasti potíží má velký význam také psychoterapie.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Ve Vašem dotazu jste výstižně popsala Vaše obtíže, které se týkají hlavně strachu a úzkosti. Z hlediska medikace se lék Cipralex používá k léčbě úzkostných poruch. Zkusila jste někdy, si o Vaší úzkosti, strachu s někým popovídat? Když mě něco tíží nebo si nevím rady, tak si o tom popovídám např. s kamarádkou. Sdělím jí, za jakých okolností pociťuji úzkost, a pak společně nahlížíme na věc nebo si vyměníme zkušenost s podobnými stavy. Už ta myšlenka, že na to nejsem sama, mě docela uklidňuje. Jinak docházím na psychoterapii, kde to obdobně probírám s psycholožkou. Někdy se dostaneme dokonce i k přímé příčině stavu, proč nebo co to spouští. Pak jsem o něco chytřejší a lépe zvládám pocity úzkosti, strachu. Vyzkoušela jsem si tedy, že je to možné, přijít na spouštěče takového pocitu (proč, kdy a jak se objevuje) a zároveň se cítím lépe vyzbrojena na situaci, kdy se může tato situace opakovat a já s dobrou vírou ji mohu alespoň o trochu lépe zvládat, nemá takovou moc nade mnou. Doufám, že sdílením mé zkušenosti jsem Vás mohla trochu inspirovat, poradit k zlepšení Vašeho stavu. Přeji hodně štěstí a zdraví. Držím Vám palce.


Zpět na seznam