1. návštěva sexuologie

Dobrý den, byl jsem po mnoha letech manželství s primární anorgasmií na sexuologii. Dotyčný Mudr.má sice mnohaleté zkušenosti, ale důvěru u mě v podstatě ztratil. Když viděl, že mám nějaké úzkosti a zároveň nejasnoti, co se svými intimními místy, aby to někam vedlo, řekl mi, že mi to může ukázat. Bylo tam lehátko jako na gynekologii a tam jsem si nechala ukázat - tady klitoris, tady vibrátor...to a to byste mohla dělat...a prý mám problém jen v hlavě, moje tělo prý reaguje normálně. Hned přitom a pak doma jsem si ale uvědomila, že to na mě bylo moc ...rychlé a neempatické, takto jednat ze strany lékaře. Pak jsem se dozvěděla od svého terapeuta, že postup lékaře byl v tom fyzickém jednání špatně a že mám raději hned změnit lékaře na lékařku a docházet jedině spolu s manželem. Také si to myslíte? Navíc jsem našla na netu velmi znepokojující reportáž na ČT z roku 2006 o tomto lékaři :( Jinak měl rozumné návrhy, jako vytvořit si lepší vztah s vagínou apod.(doporučují i ženy) a později souhlasil s přítomností manžela. Ale přesto mou důvěru už nemá. Nemám odvahu chtít od něj vysvětlení osobně. Je tu nějaká peer s podobnou zkušeností? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho, co píšete, vyplývá, že při Vašem vyšetření byla překročena Vaš intimní hranice a Vy jste si to uvědomila až dodatečně, nebo jste ji z nějakého důvodu nemohla obhájit na místě. Sexuologie je obor, který se týká intimních oblastí člověka a lékař by měl pacientovi v podobné situaci vždy vysvětlit, proč chce tu či kterou metodu použít a zeptat se ho, zda je s tím svolný, zkrátka situaci náležitě ošetřit a zároveň respektovat pacientovy hranice. Pokud se tohle nezdaří, je lépe doktora vyměnit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, moje zkušenost je a není podobná, snad vám pomůže. U mě nastala totální porucha schopnosti mít s chutí sex a dokonce i sama dosáhnout orgasmu poté, co jsem měla dlouhotrvající a velmi silné úzkosti a depresi. Už se nedozvím, jestli to bylo následkem léků nebo "jen v hlavě". Ale i lékař psychosomatik (jinak asi dost dobrý) k tomu přistoupil zcela pragmaticky, nejdřív dotazem, jestli prý to nemůžu aspoň předstírat, a pak doporučením, ať se dívám na porno. Až sama jsem si v hlavě postupně rozmotala, že na počátku nechuti bylo moje citové zranění tehdejším partnerem, které jsem sama před sebou "dobře uklidila", tj. nevěnovala mu pozornost, protože jsem ho v té době stále velmi milovala. Ale přestala jsem se s ním cítit dobře (daleko dřív v intimních chvílích, než pak i v dalších oblastech života) a moje tělo to vědělo dřív, než moje hlava. Vaše potíže mohou být jiné a z jiných příčin. Ale třeba vám tento můj střípek zkušenosti může něco pomoct pochopit. Moc vám přeju, ať zase najdete radost ze sexu. A máte pravdu, chce to osvícený přístup odborníka, který vám s tím pomůže, ať už bude jeho kvalifikace spíš medicínská nebo víc psychoterapeutická. V každém případě byste z něj a jeho doporučení měla mít dobrý pocit. Držím palce!


Zpět na seznam