40 let manželství

S manželkou jsme se brali v roce 1980,máme 3 děti,které jsou už dospělé.Manželka začala velmi pít a zjevně na své sliby o nepití nestačí.Navíc se se mnou vytrvale hádá,převrací vinu v podstatě všeho na mě.Vrací se k věcem,které jsou staré i 20 let.Dokáže si pro sebe povídat třeba i 4 hodiny i přes to,že jí nikdo neodpovídá a nikdo na ni nereaguje.K psychiatrovi,psychologovi,nebo do manželské poradny odmítá jít s tím,že má všechno pod kontrolou.Nevím už co s ní mám dělat,rozvádět se nechci,byli bychom u soudu po tak dlouhém manželství akorát k smíchu.Poraďte prosím,co mám dělat,určitě dělám taky něco špatně,nechci odsuzovat pouze svoji manželku.Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro řadu manželů či partnerů je doba poté, co děti dospějí a odejdou z domova náročnou zkouškou jejich vztahu, ocitnou se totiž znovu "sami se sebou", často bezradní, jak svůj vztah dále naplnit. Rozpad vztahu v této etapě není vzácná výjimka, stejně jako alkoholismus některého z partnerů. Asi by bylo užitečné se tady trochu zastavit a uvědomit si, co opravdu chcete a proč Vám manželství stojí za to. Tedy v případě, že argument, že byste byli u rozvodového soudu jen k smíchu, je pouze zlehčujícím obranným mechanismem, za kterým se skrývají další Vaše obavy a nejistoty, které je třeba si uvědomit. Pak můžete manželce říci, že máte o budoucnost Vašeho vztahu strach, že Vám v něm za daného stavu věcí není dobře a že Vám na společné budoucnosti záleží. Většina závislých lidí zkusí přestat nebo vyhledá pomoc až tehdy, kdy pocítí, že díky své závislosti něco ztrácí, často jsou to blízké vztahy. Užitečné může být, pokud se do snahy řešení zapojí i děti. Pokud si v tomto nejste zcela jist, můžete odborníka, např. psychologa, požádat o pomoc si tyto věci ujasnit a tak i načrtnout cestu, jak postupovat dál.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, v jak obtížné situaci se nacházíte. Mám pár přátel, kteří se potýkali či stále ještě potýkají s alkoholismem svých partnerek. Jeden z nich vyřešil po marných snahách svoji situaci rozchodem, druhý o tom uvažuje. Je to velmi složité, protože, jak se zdá, pokud žena sama nějakým způsobem nepřijde na to, že je nemocná a musí se léčit, nedá se s tím nic moc dělat. Také jsem zažila období, kdy jsem hodně pila a dostala se do závislosti. Zpočátku jsem si to nepřipouštěla a myslela si, že mám vše pod kontrolou. Když mi pak ale začalo být špatně fyzicky i psychicky a zjistila jsem, že sama jen tak přestat pít nedokáži, řešila jsem to se svým psychiatrem a odjela na „detox“ k rodičům. Nevím, jak Vám poradit, co dělat a nemyslím si, že byste Vy musel nutně dělat něco špatně. Možná byste mohl zajít za psychologem Vy a zkusit společně s ním vymyslet nějaký postup – způsob, jak se k manželce chovat a jak chránit sám sebe. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam