AD přestanou fungovat?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné, že po několika letech užívání mohou AD (v tomto případě Arketis) přestat plnit svou funkci. Mám dojem, že po letech, kdy mi mimořádně pomáhaly najednou jsem na cca 40% ze 100%. Přitom nedošlo k žádnému zásadnímu důvodu pro tuto změnu. Prostě jsem v napětí, stresu atd. Pochopitelně budu konzultovat i se svým lékařem, ale zajímá mne tento Vás pohled na věc - či je to přirozená a možná situace nebo to není úplně typické. Děkuji za odpověď. Hezký den. Tomáš
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, stát se to někdy může, žádný lék není zárukou, že potíže navždy zmizí. Často je vhodná také psychoterapie., protože potíže mohou ustoupit tehdy, kdy udělá nějakou změnu ve svém životě. Více Vám jistě řekne Váš lékař.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostí a depresí, na které jsem AD taky užívala. Po nějaké době jsem si ale uvědomila, že mě sice zbavily hluboké zoufalosti a strachu, ale zároveň také, že jsem díky nim "přežívala", tedy úplně opravdovou spokojenost ze života stejně neměla. Navíc - protože se v mém životě nic zásadního nezměnilo - jsem musela dávky spíš zvyšovat, aby mi bylo aspoň přijatelně. Proto jsem se sama začala shánět po psychoterapii a až v ní jsem postupně pochopila, co mé úzkosti a deprese způsobuje a krok za krokem se naučila jinak hledět na svět i na sebe samotnou. Díky tomu jsem začala úzkostem i depresi podléhat méně. Na základě této své zkušenosti tedy věřím, že žádné léky samy o sobě nedokážou změnit naše prožívání, jen - podobně jako alnagon - otupí míru potíží. Čímž nechci říct, že léky nejsou velkou pomocí - to jsou a mohou mj. pomoct i tu práci, kterou musí člověk udělat na sobě, aby odstranil příčiny svých potíží. Každý jsme jiný - u mě byla příčina depresí a úzkosti příliš malá sebeúcta, příliš velká ochota stále se snažit dělat věci co nejlépe, přesvědčení, že všechno musím ustát, apod. Vy můžete mít příčiny jiné. V každém případě si myslím, že stojí za to je poznat a nějak svůj život a způsoby prožívání poupravit, abyste potížím nepodléhal. To léky samy nemohou dokázat. Hodně štěstí.


Zpět na seznam