ADD, deprese, úzkosti, kombinace léků

Dobrý den, prosím měla bych dotaz. Užívám dlouhodobě AD SSRI Asentru 100 mg na deprese a úzkosti. Poslední rok jsme s paní doktorkou zkoušely nasadit Stratteru atomoxetin, jelikož mám už od dětství ADHD, spíše ADD. Odmala jsem dost zasněná a ponořená do sebe. Vždycky jsem byla hodně pomalá, před x lety se to ještě nijak moc neřešilo, to že nejsem schopná nic dokončit, zapomínám, mívám chaos, jsem nepozorná. V 18 letech to vyústilo v těžkou depresivní epizodu, musela jsem být i hospitalizovaná. Brala jsem v minulosti i SNRI venlafaxin, co si pamatuju tak mi to celkem dělalo živější sny a celkově jsem se asi cítila trochu víc bdělá a "nabuzená". Přesto jsem musela několikrát léky změnit, po nějaké době se mi zas stav zhoršil i přes terapii, nyní už jsem dlouho na asentře a brala jsem tu stratteru, nicméně ta mi zase trochu zvyšovala úzkost až takový pocit nevolnosti, tak jsem ji nakonec brala nepravidelně se přiznám. Přemýšlím zas o SNRI AD, asentru beru už strašně dlouho a muj stav ted moc dobrý není, cítím velku únavu, demotivaci až stavy deprese a zmatku. Jenže strattera se asi nesmí brát se SNRI dohromady ? Chtěla bych jen asi slyšet jakýkoli názor dalšího nezávislého odborníka a případnou zkušenost. Moje doktorka říká že je to prostě o tom stále zkoušet...a já jsem někdy zoufalá. Děkuji moc a omlouvám se za asi chaotický dotaz.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pravdu máte v tom, že vhodné antidepresivum je někdy třeba hledat, u úzkostně depresivních stavů se také velmi dobře uplatňuje vhodná psychoterapie. I tam je tgřeba, aby terapeut a způsob, kterým psychoterapii vede, pacientovi tzv. "sednul". Co se týká kiombinace Strattery a SNRI, tak vyloučena není, pokud je zde jas¨ná indikace, o tom by Vám měla říci více Vaše lékařka.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Máte zájem i o odpověď peer poradce. Jako peer se však nemohu nijak odborně vyjadřovat k medikaci, jsem laik, stejně jako vy. Nicméně mám letité osobní zkušenosti s úzkostnými a depresivními stavy a umím si představit, jak vyčerpávající to může být. Nastavení vhodné medikace někdy trvá delší čas a asi nezbývá než vše otevřeně sdílet se svým lékařem. Kromě léků mi ale hodně pomohla psychoterapie a snaha o aktivní přístup k vlastnímu životu. Dlouho neřešené potíže nás dokážou tížit a každá medikace na ně může být krátká. Hodně dělá také zdravý životní styl a zaměřování se na to, co nám dělá radost, v čem jsme dobří, co je v našem životě zdravé a fungující. Držím vám palce a přeji brzkou úlevu.


Zpět na seznam