ADHD v dospělosti

Dobrý den, již asi čtyři roky se léčím s depresivními epizodami (celkem už tři). První dvě zaléčeny escitalopramem. Při třetí,která přišla letos v létě mi už nezabral a dostal jsem Mirtazapin 45mg a po asi třech nedělích ještě 75mg Venlafaxinu. Na deprese úspěšně zabral...Můj starý psychiatr šel do důchodu a nová paní psychiatrička mi po podrobném rozhovoru sdělila, že by se u mě mohlo jednat o ADHD. V dětství jsem měl diagnostikovanou LMD. Udělala semnou rozsáhlý dotazník a sdělila mi, že se opravdu jedná o ADHD a deprese je dle jejího názoru až důsledek a nasadila mi lék Strattera (první týden 40mg a od druhého 80mg)a ponechala stávající antidepresiva. Beru tedy ráno venlafaxin 75mg a stratteru 80mg a před spaním mirtazapin 45mg. Je tato léčba dle vás v pořádku? Není těch léků trošku moc. Navíc jsem si přečetl, že všechny působí na noradrenalin...Děkuji za odpověď, Petr.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kontraindikace (tedy zákaz současného podávání) z rizika interakce zde není, ale uvádí se, že je třeba opatrnosti při těchto kombinacích, právě z důvodu, který uvádíte. To se ale týká především venlafaxinu, kterého máte poměrně malou dávku. Navíc, byly-li Vaše problémy důsledkem ADHD, měla by Strattera po nějakém čase začít účinkovat. Jsou to otázky na lékařku, která Vás léčí a předpokládám, že ví, co dělá.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha, také jsem se zažila depresivní epizody, ale užívala jsem jiné léky než Vy. Nejsem odborník, abych Vám mohla odpovědět na Vaši otázku, zda je Vaše léčba v pořádku a zda neužíváte léků příliš. Chápu Vaše obavy, také jsem měla tendence brát léků co nejmíň, což se mi někdy vymstilo v podobě manické psychózy a následné hospitalizace. Zpětně bych řekla, že nejde až tak moc o množství léků, ale především o to, aby Vám léky (případně jejich kombinace) pomáhaly a abyste se cítil dobře. Po nějaké době se pak dají jejich dávky pod dohledem lékaře postupně snižovat. To je moje zkušenost a vidím to tak i u přátel s jinými diagnózami. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam