Agorafobie

Dobrý den, v posledním měsíci na sobě pozoruji úzkost a mám nevolnosti, když mám sama jet mhd. Pokud jede někdo se mnou, nic mi není. Myslím, že bych mohla mít agorafobii. Dříve jsem se potýkala s duševními obtížemi,o kterých jsem si myslela, že jsou už vyřešené. Lze případně agorafobie řešit i bez medikace? Nemám s ní dobrou zkušenost. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
V léčbě agorafobie může mít velký význam psychoterapie, jak uvádí i peer konzultantka. V lehčích případech, či je-li problém zachycen včas, to může stačit. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Chápu, jak dokážou pocity jako obava, úzkost, strach, panika znepříjemnit cestu MHD. Nedávno jsem o obdobném tématu mluvila s lidmi v našem skupinovém programu. Zjistili jsme, že se s touto obtíží potýká dost lidí a navzájem jsme sdíleli nejen naše příběhy, ale i to, co jim pomáhá. Nyní se s Vámi podělím o naše poznatky, které mi přijdou užitečné: Někdo si sedá v autobusu do blízkosti řidiče (nebo u dveří), cítí se tak více bezpečně než úplně na konci autobusu. Další pro uklidnění poslouchá hudbu přes sluchátka, které má v uších. Někdo používá něco ke čtení, aby odvedl svou pozornost od nepříjemných pocitů. Nebo si hraje na svém mobilu nějakou hru nebo poslouchá podcasty. Samozřejmě asi nejlepší způsob, jak cestovat a nevzpomenout si na své obavy je, když potkáte v autobusu nějakou kamarádku, s kterou se dáte do řeči. Na druhou stranu jsme se shodli na tom, že i když je to nepříjemná situace, tak je potřeba a radno, pokud možno tuto situaci opětovně zkoušet. Časem se nepříjemné pocity zmírní. Byla by škoda, kdyby ty veškeré obavy nás ochudili o cestu MHD, vlakem, autobusem, kterou kolikrát musíme podniknout, ať už do školy, za vzděláním, do práce, na brigádu nebo se vydáme na výlet. Zkuste si o Vaší situaci popovídat s někým, komu důvěřujete nebo můžete vyhledat podporu psychologa. Někteří psychoterapeuti nabízí i kognitivně behaviorální terapii (KBT), která může být pro Vaši situaci vhodná. Doufám, že jste našla z těchto tipů inspiraci pro sebe, kterou můžete vyzkoušet. Přeji hodně štěstí, zdraví a pohody. Držím palce, ať se Vám daří, i jezdit autobusem.


Zpět na seznam