Agorafobie, úzkosti

Dobrý den, Mám už 10let agorafobii. Stav se mi kolikrát zhoršil zlepšil. Ted se zhorsil v polovine cervna(mela jsem nekolik dni po zkouskach a nemocneho kocoura, tak mozna stresem?), to jsem brala citalec20mg a rivotril 0,5mg, tak mi byl citalec zvysen na 30mg a rivotril snizen. Po 14dnech nic tak mi byl vymenen za brintellix 10mg ten jsem uzivala 23dni a stav skoro stejny tak mi doktorka poslala pram20mg ktery beru necele 4tydny. Zeptala jsem se ktery lek jsem uzivala na skoro zacatku lecby a mela ho nekolik let, doktorka mi rekla ze pram20mg. Ale v te dobe mi nebylo az takhle zle. Pram jsem užívala nekolik let a celkem v pohode, stavy jsem mela ale ne az takove co mam ted. Jenze jsem zapomnela ten pram uzivat, myslim ze to bylo na zacatku roku 2019, uzivala jsem jak nemam, jednou vzala podruhy ne. Az kdyz sem si na to vzpomnela ze ho beru spatne tak jsem zase zacala uzivat jak mam a od te doby silenost a rekla bych ze od te doby mam proste zhorseni stavu, ten pram mi teda byl vymenen za velaxin stim ze pram uz mi nezabira, s velaxinem jsem vydrzela asi pul roku a pote mi byl vymenen za citalec ktery jsem brala doted .Stavy mám takové, že mám šílený strach, napětí, bušení srdce, úzkost, ale nejhorší ty pocity ze se silene bojim toho ze nebudu vedet kdo jsem, kde jsem, kdo jsou lidi okolo, strasne se toho bojim. Ven ted moc nechodim. Hlavne me zajima jestli tyhle stavy to ze sem bojim ze nebudu vedet kdo jsem kde jsem a kdo jsou lidi okolo zda se to muze stat?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jde-li o úzkostnou poruchu, tak tam jsou obavy s obsahem ztráty kontroly nad skutečností jedním z časytých příznaků. Krom léků by se zde měla uplatnit také psychoterapie, která v léčbě těchto poruch vykazuje značnou účinnost, je-li dělána systematicky a pacient na sobě pracuje. Jinak Pram obsahuje stejnou účinnou látku jako Vámi v současné době užívaný Citalec.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Rozumím, jak složité to máte, změny léků a vyrovnávání se se zhoršeným psychickým stavem. Osobně agorafobií netrpím, ale na vlastní kůži jsem prožívala stavy úzkosti, strachu a obav, kdy jsem nevěděla, co se vlastně děje. Chtěla bych Vás ocenit za to, že období zkoušek a nemocného kocoura jste v rámci možností zvládla, bylo to jistě pro Vás hodně stresové. Pokud se mohu s Vámi podělit, co mě pomáhá na úzkost a strach, tak je to kromě léků asi psychoterapie nebo pro člověka s agorafobií kognitivně behaviorální terapie (KBT). Ta spočívá ve vysvětlení toho, jak úzkostné potíže vznikají, jak se udržují. Účinné je postupné vystavování se situacím, kterých se člověk s agorafobií obává a vyhýbá. Začíná se u situace působící nejmenší úzkost. Tato terapie je založena na faktu, že úzkost nemůže růst do nekonečna a pokud je pacient v kontaktu s obávanou situací po dostatečně dlouhou dobu, začne úzkost klesat. Díky psychoterapii jsem získala časem náhled na úzkost, obavy a strach, měla pocit, že na to nejsem sama a nyní se pomalu lépe vyrovnávám se situacemi, které pro mě dříve byly velice úzkostné a strach nahánějící. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout alespoň pár informací k tématu úzkosti. Přeji Vám hodně zdraví a štěstí, ať se daří.


Zpět na seznam