agrese u 13-letého vnuka

Dobrý den, pane doktore, prosím o Vaše vyjádření k našemu problému. Náš vnuk se poslední dobou přestal učit, nemůže se soustředit- vloni měl vyznamenání-, neustále je s mobilem a je velmi agresivní. Dokonce uhodí i svou matku. Navíc jsme zjistili, žebere doma peníze. Nedávno přišel se zakrvácenými kalhotami, zjistili jsme řeznou ránu v rozkroku, o které nám odmítl cokoliv říct, jen byl velmi agresivní. Ani jeho otec, který jediný na něho trochu platí, nezjistil, jak se mu to stalo. Děláme si starosti, budeme kontaktovat psychiatra. Dcera s vnukem absolvovala vyšetření na neurologii- ještě má mít CT mozku. Jak můžeme a můžeme vůbec zjistit, co se mu stalo - to pořezání- zda ho např. někdo nevydírá, nebo se poškodil sám - to se nám zdá ale nepravděpodobné. Přitom jde o kluka, který byl vždy velmi empatický a ochotný druhým pomoci. Teď je to někdo jiný.Děkuji Vám za Váš názor a přeji pěkný den, M. K.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud se Vám vnuk odmítá svěřit, můžete o pomoc požádat také dětského psychologa, který pracuje s celou rodinou, školního psychologa, pokud jej škola, kam Váš vnuk chodí, má k dispozici, popřípadě pedagogicko psychologickou poradnu. Změny v chování u starších dětí mohou mít mnoho souvislostí, o kterých belze takto spekulovat.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš vnuk je ve věku, který máme sklon považovat za "šťastnou dobu dětství", ale ona je to doba v mnohém i velmi těžká. Dítě pomalu přestává být dítětem, ale do dospělosti je také ještě dlouhá cesta - kolem toho je mnoho nejistot, zmatků, hledání nové vlastní identity - a mnoho míst, kde se to může zašmodrchat. Podle zkušenosti vlastní i pozorované se mi zdá, že pro mnoho dětí je v této době rodina tím posledním místem, kde by se chtěly svěřovat - daleko snadnější je to s cizím, ale akceptovatelným dospělým. Terapeut zkušený v práci s rodinami by mohl oběma stranám (vnukovi i jeho dospělým) pomoci pochopit se navzájem a najít zase společnou řeč. Držím palce, ať se to podaří.


Zpět na seznam