Akutní psychotická porucha podobná schizofrenii

Dobrý den, před nedávnem mi byla stanovena diagnóza akutní psychotická porucha podobná schizofrenii mým ošetřujícím psychiatrem. Beru Citalec a Medorisper. Citalec(20)- 1x ráno, Medorisper(2mg) - 1x na noc. Skoro každý den mám hrozné stavy. Jsem zmatená, nedokáži nic dělat rychle, jsem pomalá, nedokáži si pomalu sama nic vyřídit, špatně reaguji, mám pomalé a zmatené reakce. Například, nádobí myji strašně dlouho a pak musím obtížně přemýšlet co ještě mám udělat a nemohu se do toho ani donutit to udělat. Ráda bych věděla, zda za tento stav mohou vedlejší účinky prášků, nebo je to ještě pozůstatek mé nemoci? Dále se bojím, zda můžu mít trvalé následky? Vše si plně uvědomuji, ale nejsem to vůbec já. Ve své nemoci jsem měla bludy i halucinace, ale vše si zpětně uvědomuji, že to byl jen můj výmysl. Za jak dlouho je možné vysadit léky? Mám mít z něčeho obavy? Děkuji moc za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u akutních psychotických poruch je další vývoj značně individuální, takže konkrétní doporučení ohledně úplného vysazení Vám lépe vysvětlí Váš psychiatr. Po proběhlé akutní psychóze je běžné, že je člověk vyčerpaný a vykazuje příznaky deprese. Léky, které užíváte, bych z toho nevinil. Medorisper je antipsychotikum, které sice může zklidňovat, ale Vy máte jen malou dávku na noc. Citalec je velmi často používané antidepresivum, které by Vám naopak od depresivních příznaků mělo odpomoci.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Na začátku léčby jsem prošla stejnou diagnózou. Paní doktorka si nebyla ještě úplně jistá tím, co mi je, zda je to trvalé. Říkala něco přibližně ve smyslu, že jsem ještě mladá a že mě nechce hned dávat diagnózu, která se se mnou "povleče" celý život. Přála bych vám, abyste se z toho dostala. Moje obava by asi byla, že u akutní psychotické poruchy to nemusí skončit. Léky bych si být vámi teď nechala, jejich případné vysazení ( nebo i snížení) probrala s vaším psychiatrem. Pokud jste na začátku léčení, možná lékař ještě zkusí jinou dávku, jiné léky. Mně se osvědčilo spolupracovat ve smyslu, že jsem mluvila s lékaři o tom, jak mi po lécích je, jak se cítím a jak to chci já a zároveň je respektovala. Tak se mi po určité době, kterou ale počítám spíše na roky, podařilo najít léky a jejich kombinaci, která mi nevadí a chrání mě před krizí. Skvělé mi připadá, že o bludech a halucinacích víte, máte nějaký náhled, že nad tím přemýšlíte a dokážete posoudit, zda a co byl výmysl, jak to trefně nazýváte. To je asi dobré znamení.


Zpět na seznam