alventa

Dobrý deň, už asi 3 týždne som užívala ráno tiapridal, diazepam, peritol, ten už ale teraz neužíva, na obed, tiaprodal, diazepam, peritol, už ho týždeň neužívam,večer kvetiapín 300 mg , tiapridal a pred spaním diazepam,.Keďže ani jeden z liekov nebolo Ad, lekárka mi k nim dala od včera alventu 75 mg. Takže ráno užívam, alventu 75 mh, diazepam a tiapridal. Na obed užívam tiapridal a polku diazepamu z 10 mg a večer okolo 19.00 užívam kvetiapin a tiapridal, tesne pred spaním diazepam. Mám pocit pri alvente, hoci som ju dnes vzala ešte len druhýkrát pocit tepla na tele a ospanlivosť, lekárka povedala, že je to jeden z nežiadúcicj účinkov ,ale za týždeň by to malo vymiznúť. Mám generalizovanú úzkostnú poruchu,mne sa stále zdá, že tých liekov beriam veľa a stále sa necítim celkom v pohode,aký máte na to názor. ´Ďakujem
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při léčbě generalizované úzkostné poruchy se používají antidepresiva, mezi která Alventa (venlafaxin) patří, dále také ještě léky, které úzkost dlouhodobě snižují (např. látka pregabalin). Léčba Diazepamem sice může podstatně ulevit, ale z dlouhodobého pohledu se nedoporučuje, protože se může zvyšovat tolerance (dávka přestává stačit a k dosažení účinku ji je třeba navýšit), což jde ruku v ruce s rizikem vzniku návyku. Je třeba, abyste od Vaší lékařky měla jasnou informaci o každém léku, který užíváte a důvodu, proč zvolila právě tento. Při léčbě této úzkostné poruchy se také uplatňuje psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, o lécích nechám odpovědět pana doktora. Ale k vašemu dotazu na úzkost - s tou mám bohužel velmi dlouhou zkušenost a ačkoli léky jsou také velikou úlevou, opravdu se jí zbavit nebo ji dostat na přijatelnou úroveň mi pomohla především delší pravidelná psychoterapie. V ní jsem postupně dokázala rozpoznat, co moji úzkost spouští, jak si k ní svým vlastním myšlením přispívám a čím si ji zhoršuji a časem jsem toto dokázala pozměnit. Byl to delší proces, ale díky němu jsem nabyla větší sebedůvěry, naučila se na všímat si na životě víc i těch dobrých věcí a nezaměřovat se jen na ty znepokojivé a "přeučila" jsem se na jiné vnímání sebe i světa. Díky tomu teď úzkosti podléhám daleko méně, většinou se objevuje jen v době většího vypětí nebo stresu, ale už ji dokážu různými způsoby "zkrotit". To vše by mi žádné léky na světě nedaly. Podle své zkušenosti tedy mohu doporučit kombinovat obě léčky, léky i terapii. Ať se vám podaří se úzkosti zbavit!


Zpět na seznam