alzheimer

Dobrý den.Starám se druhý měsíc o otce,který 84 let a má 3stupeň alzheimra.Bere ebixu a triapridal 1-0-2-0.Je chodící.Každou noc vstane a vymočí se kdekoliv,jednou za 5dní,se nejen vymočí,ale i něco začne ničit,jako dnes v noci utrhl žaluzii,jindy rozbije televizi,rozebere postel-vyndá matraci,sundá povlečení,utrhne dvířka ze skříňky atd.Krom toho si něco udělá,protože má modřiny a říkal,že ho bolí žebra.Pan doktor chce abych ho nechala hospitalizovat,pořád nechci a prosila jsem o léky na spaní,ale řekl mi,že to nejde .Prosím o radu,nějak to nezvládám.Děkují Jarošová
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v určitém stupni Alzheimerovy poruchy již člověk není schopen postarat se sám o sebe ani v základních věcech a posléze ani s pomocí blízkých. Bohužel tuto zkušenost jsem udělal sám, psychiatr většinou o sobě nepíše, ale tady myslím že mohu. Lékař pravděpodobní ví, co říká, medikace, kterou uvádíte, je standardní v těchto případech. Hospitalizace Vám může pomoci si oddechnout a zvážit to, co doporučuje také peer poradkyně.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nejsem kompetentní poradit, jakými léky by se spánek otce a další chování dalo aspoň trochu pozitivně ovlivnit, ale chci vás podpořit v tom, že zblízka vím, jak strašně náročná je péče o blízké s touto pokročilou diagnózou. Být na to sama je nad lidské síly. Abyste to vydržela, měla byste využít služby, které to mohou usnadnit (pár hodin pečovatelky u otce doma, denní stacionář, aj.) O nich by vám dobře mohli poradit pracovníci Života 90, mají i telefonickou poradnu. Dovedu si představit, že je pro vás nesnesitelná představa, že otce někam umístíte a nepostaráte se sama jako ta nejbližší. Ale některé věci jsou prostě nereálné nebo jen za cenu vlastního sebezničení. Tato nemoc donutila mnoho dětí vyhledat pro rodiče specializovaný domov nebo aspoň péči odborníků na část dne, protože už prostě dál nemohly. Přeji vám hodně sil a ať najdete přijatelné řešení.


Zpět na seznam