anemofobie

Dobrý den, asi před třemi roky jsem začal trpět anemofobií neboli strachem z velkého větru. Rád bych vyhledal psychiatrickou pomoc, bohužel v okrese Frýdek-Místek nejsou u psychiatrů volná místa a nejméně půl roku nebudou (kontaktoval jsem jich 12). Situace začíná být kritická. Jaký postup byste mi poradil? Pomůže mi praktický lékař? Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, fobie tohoto typu mívají hlubší kořeny a většinou je možné je ovlivnit psychologicky pomocí psychoterapie. Je tedy možné pokusit se vyhledat psychoterapeuta. Co se týká pomoci praktického lékaře, tak ten může ordinovat některá antidepresiva, která se u fobií také uplatňují, popřípadě, vyhodnotí-li situaci jako kritickou, Vás může odeslat k ošetření do psychiatrické ambulance nemocnice, která má ve svém spádu Váš okres.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Upřímně řečeno, dozvídám se o anemofobii poprvé, ale dokážu si představit, že může významně ovlivnit kvalitu Vašeho života. Pokud již 3 roky máte anemofobii, napadají mě další otázky, jak jste to dokázal zvládat nebo zda jste byl v péči odborníka z oblasti psychologie. Možná Vám už tehdy něco fungovalo a pomáhalo překonávat tuto fobii, což byste mohl využít dále při pocitech strachu, úzkosti a obav, spojených s větrem. Fobie patří do úzkostných poruch a já sama, když se objeví pocity strachu nebo úzkosti, tak se snažím zklidnit. Využívám klidový režim, různé relaxační techniky nebo metodu přítomného okamžiku, kdy se ukotvuju v tady a teď. To mi pomáhá při redukování nepříjemných pocitů. Existuje mnoho účinných terapeutických metod, jako je Mindfulness nebo se používá kognitivní behaviorální terapie. Pokud zrovna nemáte možnost, spojit se s psychiatrem či psychologem, zkuste toto prokonzultovat s praktickým lékařem, který Vám může i něco vhodného doporučit. Hodně štěstí a zdraví, držím Vám palce.


Zpět na seznam