anorexie

dobrý den p.doktoreprosim dokázal by jste mi poradit holka 17 let trpí mi anorexii nidko neni schopen nam pomoc.Všude kde jsem se ptaal tak je veškera rada placenáa ja si to mmt nemohu dovolit jsem v plnem invalidnim duchodu. Existuje ještě jina verze než stale platit a bez uspechu. dekuji marie
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčba mentální anorexie je během na dlouhou trať, která se většinou skládá z léčby psychiatrické a psychoterapeutické. psychiatrická péče je plně hrazena zdravotními pojišťovnami, se kterými mají smlouvy i někteří psychoterapeuti, takže je třeba hledat takového, který tuto péči poskytuje tzv. "na pojišťovnu". Někdy je to obtížné, ale možné to je, Vaši dceři může v nasměrování na tuto péči pomoci i její psychiatr.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že máte zájem i o odpověď peer poradce, tedy člověka s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. S mentální anorexií sice osobní přímou zkušenost nemám, sama jsem však v určitém životním období čelila jiným obtížím s příjmem potravy a proto vím, jak je oblast zdravého stravování úzce zpojena s oblastí prožívání a s psychikou vůbec. Proto také obvykle léčba anorexie spočívá v terapeutickém nalézání příčin, které lidi s těmito obtížemi k poruchám příjmu potravy přivedly. Ze zkušenosti vlastní i od lidí v mém okolí vím, že cesta k odeznění obtíží bývá zdlouhavá, ale zotavení je možné. Základem úspěchu je, aby si Vaše dcera sama svůj problém s jídlem uvědomovala a byla odhodlaná jej řešit. Pak je naděje na uzdravení velká. Mně osobně v tomto ohledu velmi pomohla individuální psychoterapie, kde jsem svým obtížím měla požnost lépe porozumět a následně i změnit své chování v souvislosti s jídlem. Poruchami příjmu potravy se zabývá Centrum Anabell, které má své pobočky v Praze, v Brně a v Ostravě. Lze však začít i od dceřina praktického lékaře, který by vás měl umět nasměrovat na odborníky v místě vašeho bydliště. Přeji vám oběma brzké nalezení účinné pomoci.


Zpět na seznam