antidepresiva

Dobrý den, delší dobu jsem užívala Mirtazapin, ale objevili se u mě nežádoucí účinky po delší době. Bylo tam agresivní chování, rychlé rozhodování, aniž bych si uvědomila další následky. Přišla jsem o práci, kterou jsem měla svým způsoběm ráda, kterou jsem ráda vykonávala, ale díky těm nežádoucím účinkům jsem o ní přišla. léčím se už 20 let na deprese a úzkosti. Zkoušeli jsme s panem psychiatrem další antidepresiva a to Brintellix, ale objevili se další nežádoucí účinky a musela jsem je vysadit. Potom jsme zkoušeli Bittinex na ADHD, protože jsem zjistila, že mám problém s koncentrací a se soustředěním a o dost věcí jsem v poslední době přišla. Bohužel ani Bittinex mi nepomohl, protože i u něj se objevili nežádoucí účinky a to noční pocení, bolest zubů a ospalost i po spaní v noci. Mám alergii na laktózu a na prach a na kovy. Nemohu vykonávat ze zdravotních důvodů noční směny a tady u nás, kde žiji, je problém sehnat práci na dvě směny a to ranní a odpolední. Teď jsem měla problém se zády. Celé dny jsem z toho už vyčerpaná. Jsem tady na Moravě sama. Nemám tady nikoho, kromě rodiny mého přítele. Můj psychiatr si se mnou už neví rady. Neví, co mi má předepsat. Můžete mi nějak pomoci? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dle Vašeho popisu jste měla zatím dvě antidepresiva a poté atomoxetin (Bitinex), který se nepoužívá na léčbu deprese či úzkosti, ale na ADHD, což je něco jiného. Není mi jasné, jak Váš psychiatr diagnosticky hodnotí Váš psychický stav, tedy co Vám vlastně je. Nejčastěji předepisovaných antidepresiv je kolem patnácti +/-, takže je z čeho vybírat. Krom toho jsou další léky, které účinek antidepresiv potencují. Napadá mě ale jiná věc. Hodnotíte svůj stav především podle toho, jaký lék Vám zabral či spíše nezabral. K tomu se uchyluje mnoho lidí. Je to ale velmi zjednodušující přístup. Neexistuje, medikament, který by člověka udělal šťastným a v tom, co popisujete, se toto téma nabízí. Jste sama, nemáte krom příbuzných přítele žádné blízké lidi, máte i tělesné problémy, které Vám přináší omezení. Nemůže to přispívat k Vašim potížím? S tím by Vám mohl pomoci psycholog/psychoterapeut.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Chápu Vaši beznaděj a trápení s nežádoucími účinky léků. Na každou změnu léků reaguji velmi citlivě a první týdny po nasazení nových antidepresiv mívám silné nežádoucí účinky. Poté se to většinou začíná uklidňovat a užívání daného léků začíná být snesitelné a většinou jsem si na něj zvykla. Změnu léků jsem podstoupila za posledních osm let mnohokrát a pokud nebylo možné jejich kombinaci vyladit ambulantně, byla jsem hospitalizovaná. Mirtazapin je pro mě nezapomenutelnou zkušeností, protože jsem po něm během půl roku přibrala 19 kg a doteď mám o desek kilo více než dřív. Nedílnou součástí mé léčby je psychoterapie a považují ji za důležitou součást zotavování. Přikládám zde užitečné odkazy, kde můžete hledat další pomoc: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam