Antidepresíva a aminokyseliny

Dobrý deň, rád by som sa Vás opýtal, ak je stredne ťažká depresia liečená antidepresívami Elicea 10mg a Prothiaden 75mg, či je možné súčasne podávať aminokyselinu DLPA? Za odpoveď Vám vopred ďakujem. S pozdravom Róbert
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážený Roberte, DLPA je esenciální aminokyselina, kterou organismus nedokáže vyrobit sám, ale normálně ji dostává z potravy. Je-li potrava zdravě vyvážená, stačí to. Esenciálních aminokyselin je více a jejich poměr v příjmu by měl být vyvážený. Obecně se praví, že pokud je příjem jedné z nich vůči ostatním abnormálně zvýšen, metabolismus to může ovlivnit. Jak, to přesně nevím, navíc v kombinaci s antidepresivy. Antidepresiva, která užíváte Vy, nepatří mezi ta vyloženě nebezpečná, kde člověk musí dělat dietní opatření. DLPA je stavebním kamenem pro důležité bílkoviny, není látkou, která by přímo na nervových spojích ovlivňovala koncentraci neurotransmiterů, jak to dělají antidepresiva, včetně např. preparátů z třezalky. Jak ale dalece ve velké koncentraci ovlivňuje jejich metabolizmus a syntézu, nevím a řekl bych, že to přesně neví ani většina mých kolegů. Zkuste to probrat s tím, který Vás antidepresivy léčí.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s antidepresivy Elicea a Prothiaden nemám zkušenost, nikdy jsem tyto léky neužívala, stejně jako aminokyselinu DLPA. Podle toho, co jsem se o aminokyselině DLPA dočetla, tento výživový doplněk může mimo jiné příznivě působit proti depresím a měl by mít minimální vedlejší účinky; není však vhodný u léčby některými antidepresivy. Věřím, že na otázku zda a jak lze DLPA kombinovat s léky, které užíváte, Vám relevantně odpoví náš odborný poradce. Také si myslím, že by bylo dobré probrat tento dotaz s ošetřujícím lékařem.


Zpět na seznam