Antidepresiva - OCD

Dobrý den, rok jsem užíval na moje OCD Sertralin, který jsem postupně snižoval podle doporučení mého doktora, akorát lék pořád způsoboval značné snížení libida a tak jsme Sertralin vysadili úplně. Měsíc po vysazení byl můj stav v pořádku ale minulou středu jsem začal pociťovat zhoršení, více obsesí a nutkání se k nim vracet. Nechci si opět vybírat mezi libidem a obsesemi, jsem z toho velice bezradný a frustrovaný, není nějaké antidepresivum na OCD u kterého je menší téměř nulová šance způsobení sexuálních dysfunkcí? Děkuji za Vaši odpověď. Mačát
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je pravda, že nejúčinnější antidepresiva v léčbě OCD jsou ta serotonergní (SSRI), mezi která patří i sertralin. Někdy může pomoci zaměnit jedno za druhé, protože to u všech nemusí být stejné. Jsou také publikovány experimenty, kdy se sníží dávka SSRI a přidá se na noc antidepresivum, které má na sexuální dysfunkce příznivý vliv, samo o sobě však na OCD účinné příliš není. Nemluvím o tom, že v léčbě OCD má velký význam také psychoterapie. Zkuste si o tom se svým psychiatrem pohovořit.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Během mé léčby, která trvá sedm let, jsem vystřídala mnohá antidepresiva, která jsou vhodná pro moji nemoc a pociťovala jsem u nich různé vedlejší účinky. Ztráta libida k nim patřila také. Myslím, že by bylo dobré vyzkoušet jinou medikaci, dokud se nenajde kombinace vhodná právě pro Vás. Může to trvat dlouho, protože se nejdříve čeká šest týdnů na nástup účinku a teprve pak se mohou posuzovat nežádoucí projevy. Také bych doporučila podpořit léčbu OCD psychoterapií. Považuji ji za velmi důležitou součást cesty k uzdravení. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam