Antidepresiva při IVF

Dobrý den pane doktore, Moc Vás prosím o odborný názor. Je mi 30 let, a již tři roky se s manželem marně snažíme o dítě. Mám za sebou různá vyšetření, kdy mi byla zjištěna trombofilie a deficit antitrombinu, což pro mě znamená v průběhu celého těhotenství docházet na kapačky s antitrombinem a píchání clexanu. V březnu tohoto roku na mě toho bylo už hodně a začala jsem mít psychické problémy, neustále negativní myšlenky, špatne nálady, pocity zbytečnosti. Začala jsem chodit k psychiatrovi a od března užívám 10 mg brintellix - momentálně se cítím dobře. Můj dotaz je - chtěla bych v říjnu podstoupit IVF (vím že to nebude lehka cesta), myslíte si, že s touto medikaci do toho můžu jít? Nemůže to mít negativní vliv pro miminko či samotnou léčbu? Vím že bez medikace by to bylo lepší, ale nevím jestli je rozumné léky vysazovat.... Můj pán doktor obecně IVF neuznává, na toto téma se se mnou moc nechtel bavit. Moc děkuji za váš názor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je samozřejmě lepší, pokud žena v období gravidity nebere žádné léky, nicméně u antidepresiv je to někdy nezbytné. U úzkostných poruch se doporučuje také psychoterapie, která může léky, třeba jen na čas, nahradit. Mrzí mě, že Váš lékař se s Vámi o tom nechce bavit. Jedna věc jsou osobní názory lékaře, které je dobré někdy "dát do závorky" a věnovat se zakázce pacienta. IVF je na rozhodnutí ženy a co se týká lékaře, měl by jí vyjít vstříc.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Odborné vyjádření k medikaci Vám v této odpovědi poskytne lékař a já se zde budu vyjadřovat pouze k Vašim problémům s psychikou. Popisujete, že v březnu tohoto roku toho na Vás bylo už hodně a začala jste mít psychické problémy - neustálé negativní myšlenky, špatné nálady a pocity zbytečnosti. Také to znám. Oceňuji, že jste si vyhledala pomoc a začala chodit k psychiatrovi. A jsem ráda, že se momentálně cítíte dobře. Z Vašeho dotazu vidím další snahu udržet si dobré psychické zdraví, a to především během náročného období, které Vás čeká. Bylo by dobré mít možnost hovořit s někým, kdo Vás podpoří v případě, že by toho na Vás bylo opět hodně. Vzhledem k tomu, že již užíváte psychiatrické léky, doporučila bych Vám také vyhledat podporu psychologa. Z mého pohledu je jeho terapie nedílnou součástí léčby duše. Navštěvuji psycholožku osmým rokem, od chvíle, kdy jsem začala užívat psychiatrické léky, a díky tomu dělám pokroky, abych se necítila tak, jak jste to popisovala Vy. Moje nemoc je jak horská dráha, jednou jsem nahoře, jindy se to zase zhoupne dolů a díky psychoterapii se mi daří tyto výkyvy ustát. Přeji Vám do dalších dní jen to dobré. Opatrujte se! ude lehka cesta), myslíte si, že s touto medikaci do toho můžu jít? Nemůže to mít negativní vliv pro miminko či samotnou léčbu? Vím že bez medikace by to bylo lepší, ale nevím jestli je rozumné léky vysazovat.... Můj pán doktor obecně IVF neuznává, na toto téma se se mnou moc nechtel bavit. Moc děkuji za váš názor.


Zpět na seznam