Antidepresiva při kojeni

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda li je možné brat při kojeni Mirtazen. Mám uzkosti, žaludečni neurozu a zvraceni. Brala jsem ho část tehotenstvi, pak vysadila a nyní se tři mesice po porodu problémy vrátily. Děkuji moc za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odborníci se v názorech na lčbu antidepresivy a současném kojení liší. Co se týká mirtazapinu, tak nikde není psáno, že to není možné, většinou se píší formulace typu "je třeba zvážit prospěch a rizika pro matku a dítě", což já sám nevím, jak to dělat. Vím, že mirtazapin jako většina léčivých látek do mléka přechází, ale to množství je minimální, řada žen se rozhodla kojit při jeho užívání. Proberte toto se svým psychiatrem podrobněji.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nejprve bych Vám chtěla gratulovat k mateřství, k roli maminky. Možná si dokážu představit, jak nesnadné to během těhotenství je, když těhotná žena zvládá své stavy, změny hormonů bez medikace, a nechce svou medikací nijak poškodit své dítě. A stejně tak potom i při kojení. A nyní k Vašemu dotazu. Lék Mirtazen přímo neužívám, ale pokud jste již tento lék užívala předtím, máte ho vyzkoušený a pomáhá Vám. Na Vašem místě bych se pro vlastní jistotu i s ohledem na zdraví dítěte obrátila na odborníka, ať už gynekologa, psychiatra či na lékaře, který Vám lék předepsal. Lékař Vám může poradit, jak lék Mirtazen a kojení působí na dítě či co by bylo dobré pro Vás a Vaši úzkost, žaludeční neurózu a zvracení, aniž by to ovlivňovalo zdravý vývoj Vašeho dítěte. Případně může být doporučeno, zastavit kojení. Přeji hodně štěstí, zdraví Vám a Vašemu děťátku.


Zpět na seznam