Antidepresiva v těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na bezpečnost užívání při případném těhotenství Venlafaxinu 150 mg a Aripiprazolu 5 mg. V 1. těhotenství jsem užívala sertivan, po porodu se ale mé stavy zhoršily a musela mi být změněna medikace. Užívala jsem různé kombinace, nejlépe zafungovala tato. Nyní jsem na výše zmíněné kombinaci, která mi vyhovuje. Aripiprazol jsem se již dříve pokoušela vysadit, ale vždy se můj stav zhoršil.Podařilo se mi jen snížit z 10 mg na 5 mg. Nechci rozhodně negativně ovlivnit vývoj dítěte, zároveň ale chci být v psychické pohodě. Moc děkuji za zodpovězení.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, oba léky jsou v tzv. šedé zóně, což znamená, že je možné je v těhotenství užívat v případě, že je to pro pacienta vhodná léčba a bez antidepresiv by se pravděpodobně jeho stav zhoršil. V podstatě doporučení je takové, že nejlépe je, když gravidní žena neužívá žádné léky, ale v případě, že trpí chronickými potižemi, např. úzkostnými depresemi, je i pro dítě lepší, když bude maminka v pohodě, protože stres a nepohoda pro něj také nejsou příznivé.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz se týká užívání medikace a je tedy primárně určen lékaři. Ze své pozice peer poradce se k účinkům léčiv nemohu vyjadřovat. Rozumím ale vašemu dilematu, kdy nechcete měnit dobře nastavenou kombinaci léků a zároveň si přejete co nejvíc chránit budoucí dítě před nežádoucím vlivem medikace. Na vlastní kůži vím, že nalezení té nejvhodnější kombinace léků může být někdy dlouhá cesta a když pak člověku něco "sedne", nerad dělá změnu. Důležité je, zda svému psychiatrovi důvěřujete a zda máte prostor s ním o všech případných obavách otevřeně mluvit. Věřím, že se podaří najít opravdu šetrná a přitom účinná forma léčby, protože duševní pohoda nastávající maminky je pro dítě nesmírně potřebná. Přeji vám proto psychickou vyrovnanost a splnění vašeho snu o dalším dítěti.


Zpět na seznam