Antidepresiva v těhotenství

Dobrý den mám dotaz beru antidepresiva tiaprid 100mg 3x denně pregabalin 75mg2x denně a Quetiapin Mylan 300mg 1 večer myslíte že bych s těmito léky mohla mít někdy dítě? Snažila jsem se vysadit tiaprid aspoň odpoledne ale po 2 týdnech zhoršení, antidepresiva beru 2 roky děkuji za radu.
Avatar

Miroslav Pastucha

Odpověď odborníka:
Dobrý den. U psychofarmak v těhotenství je to zjednodušeně takto: Většina léků nepředstavuje výraznější riziko pro plod. Mohou dělat podobné věci jako u dospělého, že novorozenec je spavý, nebo pomaleji začne sát, atd. Velkým rizikem je ale nemoc samotná, to znamená, lepší brát léky, než být v těhotenství v těžké depresi, psychóze, atd. Je vždy potřeba se svým lékařem zvážit, jestli je možné léky upravovat. Pokud to jde, tak snížení dávky je vždy dobré, ale pouze pokud je to bezpečné s ohledem na Vaše onemocnění. Jediné léky, u kterých se mluví o možnosti způsobení vrozených vad u plodů, jsou antiepileptika/stabilizátory nálady. Takže, co by se mělo vysadit, bude asi ten pregabalin. Existují porady pro těhotenství, například v Národním ústavu pro duševní zdraví, kde se Váš psychiatr může poradit o riziku konrétního léku v těhotenství. Ještě upozornění: Léky, které jsou rizikové, jako stabilizátory nálady, by se měly vysadit dříve než počnete, ne až když zjistíte, že jste těhotná. S pozdravem.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s antidepresivy, která užíváte, nemám žádnou zkušenost, v době otěhotnění a ještě dost dlouho po tom jsem nebrala psychiatrické léky, takže jsem tento problém nemusela řešit. Pokud ale vím, existují postupy, jak některé léky postupně vysadit či nahradit jinými, které v těhotenství nejsou škodlivé. Myslím, že se nemusíte obávat toho, že nebudete moci mít v budoucnu dítě, ale bylo by dobré tuto otázku včas probrat s Vaším ošetřujícím lékařem. Ten Vám jistě doporučí pro Vás bezpečné alternativy a postupy. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam