apatia-Reagila

Dobrý deň pán doktor. Som nešťastná z toho, že mi nič nepomáha proti apatii. Mám Reagilu 4,5mg a Seroqel 900mg a apatia stále pretrváva. Lieky beriem už od asi marca takéto. Užívam ešte aj antidepresívum 150 + 37,5mg. Diazepamy a také podobné lieky neberiem nijaké, lebo mi nerobia dobre, ešte viac ma uspia. Neberiem už ani haloperidol. Už neviem, čo mám robiť. Psychiater mi povedal, že tú apatiu a únavu môže spôsobovať ak seroqel. Ale keď si ho dám menej ako 700m g, tak je zle a mám strach a nespím vôbec. Antidepresívum beriem už 19 rokov a seroqel odkedy bol nový v medicíne a teraz plus Reagila. Už som brala asi všetky lieky- zypreexa, abillify, risperdal, invega, serdolekt, bolo ich asi 20 dokopy. Dakujem za odpoveď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Reagila (cariprazin) je poměrně nové antipsychotikum, které by mělo pacienta aktivizovat a fungovat proti tzv. negativním příznakům, mezi které apatie mimo jiné patří. Váš lékař má pravdu v tom, že Seroquel (quetiapin) může způsobovat sedaci (útlum), což může být spojeno s apatií. Píšete, že při snížení Seroquelu o 200mg máte strach a nespíte. Jako byste měla na výběr jen mezi apatií na straně jedné a napětím, strachem a nespavostí na straně druhé a nic mezi tím. Na to bych možná zaměřil v léčbě a terapii pozornost.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Věřím, že je to obtíž. Najít správnou kombinaci léků a to, kolik jich má člověk brát je velmi těžké a hodně individuální. A je ke všemu možné, že vám to nepomáhá tak, jak by mělo. Apatie přepadne občas úplně každého, někdo na ni více trpí. Doporučuji bojovat i jinými prostředky než jsou jenom léky. Sama jsem si dnes kladla otázku, co se sebou do budoucna. Plánuji poprat se s některými úkoly, jež mě stresují v práci. Hýbat se chci. Poznat někoho........ Takových úkolů si kladu hodně a to mi pomáhá žít. Ale snadné to není ani pro mě, ani mně se nechce. Chci vás za jednu věc pochválit a sice, že neberete nic podobného diazepamu, jak píšete, člověk do toho snadno spadne, do závislosti. A léky, jež obě bereme mnoho let, nejsou dokonalé a to je třeba si uvědomit. Pro mě je ale léčba a s ní spojená rizika pořád ještě lepší řešení než krize.


Zpět na seznam