Arketis při kojení

Dobrý den, užívala jsem arketis 5 let po druhém porodu (úzkosti, panické ataky). Pak jsem nečekaně otěhotněla a léky vysadila. Zbytek těhotenství jsem "přežila" s Lexaurinem. Miminko je zdravé, dobře prospívá, plně kojím. Má 2 měsíce, já stále na Lexaurinu, ale stav se horší a můj psychiatr mi radí začít užívat Arketis i při kojení. Máte s tím zkušenosti? Bez léků to nezvládám, tak není lepší přestat kojit? Jak tyto léky mohou ovlivnit dítě? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, paroxetin (Arketis) bude lepším řešením, než Lexaurin.Toto antidepresivum sice přechází do mléka, jako téměř všechna farmaka, nicméně v minimálním množství. Konečné rozhodnutí je na Vás, s psychiatrem je dobré mít terapeutický vztah, ve kterém se rozvíjí důvěra v řešení. Deržím palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. Bohužel nemám zkušenost ani s Arketisem, ani s kojením s léky. Sama bych věřila svému lékaři. Pokud Vám to radí, měl by si být jistý, že se dítěti nestane žádná újma. Ale chápu, že máte obavy. Napadá mě, jestli se třeba i neobrátit na laktační poradkyni (případné přestání kojení). Je třeba myslet i na sebe. Pokud cítíte, že to bez léků nejde. Já bych to ještě jednou důkladně probrala se svým lékařem a asi bych dala na jeho radu. Přeji hezký den.


Zpět na seznam