Arketis vedlejší účinky

Dobrý den, po konzultaci s mým psychiatrem beru Arketis, jednu tabletu 20mg cca 4 měsíce. Nicméně se mi objevily nějaké divné příznaky - jsem strašně spavá a unavená, bez nálady, energie, mám návaly do zadní části hlavy (jakoby křeč do mozku - zní to vtipně), hlava mě bolí prakticky celý den, občas se mi točí hlava. Psala jsem mému psychiatrovi, nicméně mi řekl, že se s tím již setkal a že mám kdyžtak snížit na půlku. Já k tomu přistoupila tak, že jsem si ho včera už nevzala, mám psychoterapeuta i psychologa. Jsem náchylná na životní změny a mám vysokou hladinu stresového hormonu z krve. Prosím o Váš názor, nechci aby mi nějaké AD ubližovala víc, než každodenní pracovní a rodinný stres. Pěkný den. Eva
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Evo, samozřejmě, že antidepresiva tady nejsou proto, aby ubližovala víc, než stres sám, to by léčba neměla žádný smysl. Moje zkušenost se serotonergními antidepresivy, mezi něž patří i Arketis (paroxetin), je, že vedlejší účinky se objeví spíš na počátku (první týdny) léčby. Vy uvádíte, že lék užíváte již 4 měsíce. To by mě vedlo k otázce, zda za Vašimi potížemi není ještě něco jiného.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na základě vlastní zkušenosti vím, že je dobré vysazovat antidepresiva postupně a spíše se řídit doporučeními (i když jsem to vždy nedělala) lékaře. Na Vašem místě bych nevysazovala Arketis najednou, ale brala bych třeba tu půlku, jak Vám poradil psychiatr. Hlavně bych se s ním domluvila na dalším postupu, třeba na změně léků. Mně například vyhovoval následující způsob vysazování AD (doporučení mého psychiatra). Užívat léky ze začátku jakoby normálně, ale „zapomenout“ si vzít dávku nejprve jednou týdně (po nějakou dobu), pak zapomínat dvakrát týdně, třikrát…až do úplného vysazení. Zapomínání mělo být nepravidelné, ne tak, aby to byl vždy stejný den. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam