Asentra 50

Dobrý den,mám úzkostnou poruchu,po 5 letech se můj stav zhoršil(předtím jsem roky na sobě pracovala aby bylo lépe).Psychiatr mi změnil AD z Cipralexu 10mg denně na Asentru 50mg denně-ráno. Nicméně od prvního dne užívání Asentry mám velké bolesti a motání hlavy,vnitřní neklid,napětí.Úzkost stále prožívám,taky strach. Do toho příští myšlenky na sebevraždu anebo ublížení-sama sobě anebo druhému.Necítím se vůbec dobře.Už je to 14 dní,co beru nový typ AD,vím že přechod může mít vedlejší účinky-ale takové?Už tak "dlouho"?Říká se,že se má vydržet....Nevím... Mudr budu volat v pondělí. Děkuji za odpověď. Mějte se.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jde o léky z podobné skupiny, přesto se může stát, že pacient snáší nový lék hůře. Ptal bych se lékaře, co přesně ho ke změně medikace vedlo, také bych zvažoval, zda práce na sobě by neměla zahrnovat i psychoterapii, která je u úzkostných poruch dost zásadní terapeutickou metodou. Problém je také možnékonzultovat telefonicky na některé z linek důvěry, např. 284016666. Sebevražedné myšlenky se po nasazení/změně antidepresiva vyskytnout mohou, většinou přejdou, ale i tak je třeba to akutně řešit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce se nemohu nijak vyjadřovat k účinkům léků, protože nejsem lékař. Na začátku užívání antidepresiv jsem měla také nějaké vedlejší účinky, zejména nevolnosti. Po pár dnech se však můj stav upravil. Nejlepší je všechny skutečnosti pravidelně konzultovat s lékařem, který vám léky předepsal a který má dlouhodobý náhled na vývoj vašeho psychického stavu. Z vlastní zkušenosti vám však mohu vřele doporučit nespoléhat se pouze na medikaci, ale pracovat na sobě formou terapie. Při léčbě úzkostných a depresivních stavů je terapie velmi vhodná a účinná. Přeji vám mnoho sil a vnitřního klidu.


Zpět na seznam