asentra - kdy zabere

Dobrý den, dcera má 17 let a půl roku se léčí s úzkostnou depresivní poruchou, sebevražednými myšlenkami, panickými atakami a sebepoškozováním. Momentálně bere asentru ráno 100 a večer 50. tohle dávkování má už od 15.3. a stále to není dobré, sebevražedné myšlenky jsou silnější a v letáku píšou, že u mladistvých mohou ze začátku být silnější. chtěla bych se zeptat, za jak dlouho naskočí účinek asentry. kdy se to zlepší. paní dokotorku máme výbornou, ale léky nechává, nezvažuje výměnu, celkem už je bere půl roku, s tím, že na oněch 150 se navýšily v březnu. je to tak v pořádku? nebo mám naznačit, že by možná mohly být jiné lepší? A potřebuju pochopit, když mi dcera říká, že má tak velkou duševní bolest, že myslí pořád na sebevraždu, proč to ještě nezabralo, co můžu udělat, abych jí pomohla od té bolesti, jsou nějaké další online kurzy, nebo psychedelická léčba cestou? má samozřejmě i terapie, taky půl roku. ale zatím nevidím moc zlepšení, spíš zhoršení, panické ataky jsou silnější a sebevražedné myšlenky častější. děkuji moc
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Asentra je osvědčené antidepresivum. Máte-li ale dojem, že se stav Vaší dcery nelepší, je dobré o tom s lékařem mluvit a na možnosti farmakologické péčby se optat přímo jeho. U mladých lidí, trpícími tím, co popisujete včetně sebepoškozování je důležitá psychoterapie, u nezletilých je pak vhodné být v kontaktu i s psychoterapeutem.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Chápu, že si děláte starosti o svoji dceru a zároveň oceňuji Vaši snahu jí pomoci a podpořit v účinné léčbě. Co se léků týká, každý reaguje na léky individuálně a stejně tak individuálně se dostaví i účinek, léku Asentra. Všeobecně se u antidepresiv mluví o ca. 3-6 týdnů uplynutí doby, kdy pak člověk začne pozorovat změny, např. zlepšování či stabilizaci psychického stavu, prožívání, zklidnění některých symptomů jako úzkosti a paniky apod. Já osobně Asentru už dlouhodobě také užívám a jsem spokojená. Samozřejmě, že to od člověka samotného a jeho okolí vyžaduje při léčbě nejprve trpělivost, než se stav stabilizuje a medikace začne účinkovat. Stejně tak, jsem se s tím také musela v minulosti potýkat, i při změnách medikace, než se našla léčba, která byla uspokojující a zlepšila můj stav a tím také prožívání běžného dne. Na Vašem místě bych se zkusila poradit s lékařkou, která lék Asentru Vaší dceři předepsala. Stejně tak lékařce můžete sdělit Vaše obavy a pocity, zeptat se, jak můžete podpořit Vaší dceru při léčbě. Vedle medikace mi pomáhá psychoterapie- pravidelná setkání, kdy sdílím s psycholožkou kromě zvládání určitých situací a symptomů, i destruktivní myšlenky. Získávám tím lepší náhled na svůj život. Dalším vhodným doplňkem léčby a prevence bývají relaxační techniky (autogenní trénink, progresivní relaxace) či jóga. Doufám, že jsem Vám alespoň trochu mohla zprostředkovat pár tipů z mé vlastní zkušenosti. Přeji Vám a Vaší dceři hodně štěstí, zdraví. Držím palce, ať se daří a vede ke zlepšení.


Zpět na seznam