ATD a přibírání na váze

Dobrý den, zajímalo by mne, zda se dají všeobecně jmenovat nějaká antidepresiva u kterých je známo, že patří do skupiny těch, které nezpůsobují přibírání na váze (zadržování vody, změny metabolismu, ovlivnění štítné žlázy, zvýšená chuť k jídlu)? Samozřejmě vím, že ATD jsou jen jedním z faktorů, který může zvyšování váhy způsobovat. Před mnohými lety jsem užíval Fevarin a váha šla nahoru. Nyní po 12 letech bez ATD se musím k jejich užívání vrátit a nově mi byl předepsán Parlolex 20mg, 1tb ráno. Nepříznivým faktorem je, že jsem před 7 měsíci přestal kouřit, metabolismus se tedy zpomalil. Daří se mi mít dostatek pohybové aktivity, nicméně 5 - 7 kg je nahoře. Máte k tomu prosím nějaký komentář, radu, doporučení? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, paroxetin, který užíváte, patří mezi tzv. SSRI antidepresiva, u kterých je riziko přibírání poměrně malé, např. oproti mirtazapinu, který uvádí naše peer poradkyně. Nicméně je to dost individuální. Při dlouhodobém užívání SSRI byl přírůstek hmotnosti pozorován nejvíce právě u paroxetinu, asi u 25% pacientů. Podrobnější výklad by Vám měl dát lékař, který Vám antidepresiva ordinuje.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, bohužel jako peer poradce neumím poradit s léky tak dobře, jako lékař, ale ze své zkušenosti můžu potvrdit, že např. Mirtazapin, po kterém se mi báječně spí, mi můj lékař nedoporučil, protože měl v mých záznamech poznámku, že když jsem ho kdysi brala, právě na zvýšenou chuť k jídlu jsem si stěžovala. Také jiný lékař měl takovou pomůcku, asi bohužel dost starou, kde měl AD seřazena podle negativních účinků. Takže ačkoli obecně to hrozí asi u všech AD, jsou zřejmě taková, kde je tento negativní účinek silnější než u ostatních. Ale kvalifikovanou odpověď musím nechat na našem panu doktorovi. Hodně štěstí s AD i hlídáním váhy! (znám to taky).


Zpět na seznam