ATD v těhotenství

Dobrý den, plánuji těhotenství a rozhoduji se, které ATD zvolit s ohledem na bezpečnost a rizika pro plod. Konkrétně se rozhoduji mezi lékem Argofan 75 mg (1x denně) a Zoloft 50mg (1xdenně), dále užívám Lamotrix 100 mg (2x denně). Argofan mi vyhovuje celkově více než Zoloft. Můžete mi poradit, prosím, na základě Vašich zkušeností, které z těchto dvou ATD je šetrnější? Mockrát děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, za bezpečnější je pokládán sertralin (Zoloft), u venlafaxinu (Argofan) některé studie tvrdí, že mírně zvyšuje riziko spontánního potratu v prvních týdnech, nicméně i tento lék ja pokládán za vcelku bezpečný. Stejně tak lamotrigin (Lamotrix) je ze stabilizátorů nálady považován za relativně bezpečný, doporučuje se (to platí ale obecně u všech farmak) omezit dávku na co nejnižžší, je-li nutné lék užívat. Doporučují se také alternativní léčebné postupy, především psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Váš dotaz je mimo moji kompetenci peer poradce (člověka s vlastní zkušeností s duševním onemocněním). V době těhotenství jsem žádná antidepresiva neužívala, psychická porucha (BAP) se u mě projevila až o deset let později. Na Vaši otázku Vám jistě relevantně odpoví náš odborný poradce. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam