BAP, léky, těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, které léky bych mohla brát i v těhotenství, které nemají škodlivý vliv na plod? Je mi 33,10 let se léčím s různou medikaci, nyní depakine a derin. Existuje nějaký lék s účinky jako depakine - valproat ale bez teratogennich účinků? Při změně medikace, prostředí apod. U mě velmi rychle nastupují hypománie, mánie. Z diskuzí vím že těhotným ženám obvykle nechávají lékaři léky jako lamotrigin apod., Které jsou spíš na deprese a pro mě tedy nevhodné... můj psychiatr by mi chtěl vysadit postupně všechny léky, vím, že by to bylo pro plod nejlepší ale bojím se další silné ataky, hospitalizace... děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, depakine (účinná látka je valproát) byste rozhodně brát pokud jste těhotná nebo pokud těhotenství plánujete. Samozřejmě, že v ideální je vysazení jakékoli medikace, to však často není možné. Pak je třeba s pomocí psychiatra najít co nejšetrnější kombinaci léků, které jsou budoucími matkami dobře tolerovány. nemohu Vám doporučovat konkrétně léčbu, ale vězte, že jak mezi antidepresivy, tak mezi antipsychotiky takové léky jsou a Váš psychiatr je jistě zná. Já jsem měl v péči více matek, které braly medikaci během gravidity a dopadlo to vždy dobře, takže držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s těmito léky nemám žádnou osobní zkušenost, tak vám bohužel neumím dobře odpovědět. Snad se s vámi jen podělím o moji zkušenost s lékařem: naštěstí mám psychiatra, se kterým se můžu poradit o lécích i dalších věcech a vždy se můžu spolehnout na to, že se snaží poradit mi tak, abych neměla pocit, že mi nutí něco, co mi nevyhovuje nebo že by nerespektoval můj názor. Jednou mi dokonce (po mém dotazu na jeden lék) podle svých záznamů připomněl, že jsem ho už před lety brala a stěžovala jsem si, že mi velmi zvyšoval chuť k jídlu. Pro mě je hodně důležité takového lékaře mít a přála bych každému, aby se mohl na rady toho svého bez nedůvěry spolehnout. Možná jen hledáte další názor, pak na mě nedejte. A hodně štěstí v celém těhotenství.


Zpět na seznam