Bipolární porucha?

Dobrý den, Strýc trpí těžkou bipolární poruchou. Je mi 16 let a nejsem úplně klasické dítě. Bratr o mně ve spojitosti k strýci říká, že jestli někdo z naší rodiny bude psychicky nemocný, budu to já. Mám problémy s syndromem vyhoření, přehlcením povinnostmi, hroucením se atp. Poslední dobou na sobě stále výrazněji pozoruji výraznější rozdíly mezi 2 mými stavy. V jednom vše stíhám, daří se mi, jsem neskonale šťastná, miluju celý svět a vše je skvělé. A v druhé mám prostě depku. Někdy lehčí, jsem jednoduše smutná, jindy horší, toužím po klidu, dlouhém dlouhém ležení a nic nedělání. Abych konečně nic nemusela. Celý život se potácím mezi těmito dvěmi náladami. Někdy jsou dlouhé, trvají měsíce, jindy se střídají rychleji. Myslím, že jsem paranoidní a jak myslím na svého strýce, přivozuji si tak pocit, že jsem stejně nemocná a ve skutečnosti to může být jen.. Únava? Ale nedá mi to spát. Včera jsem měla velký propad. Největší za poslední dobu a už dál nemůžu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, na to, aby se prokázala bipolární porucha, která se většinou začně výrazněji projevovat až po 20. roce životaj je třeba psychiatrického vyšetření. Výkyvy a změny nálady mohou mít řadu jiných příčin. Období dospívání je na psychiku velmi náročné, člověk si dotváří svou identitu a vztah k sobě samotnému. U citlivých lidí to mohou doprovázet výkyvy nálad, často spolu s úzkostnými stavy, někdy i vemi výrazné. Za důležité bych považoval to, co píšeš na konci, tedy že už nemůžeš. To je důvod k vyhledání odborné pomoci či poradenství. Jako první kontakt je vhodná psychologická konzultace, na středních školách bývá k dispozici školní psycholog. Též je možné problém a nástin postupu probrat na lince bezpečí (116111), která je pro děti a mladistvé bezplatná a provozuje též mailové poradenství.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ve vašem věku mladí lidé procházejí náročnými psychickými změnami a jisté výkyvy nálad jsou běžné. Z vašeho dotazu však cítím, že máte značné obavy o svoje psychické zdraví a že své emoční výkyvy vnímáte jako silnější, než bývá běžné. Pamatuji si, že se mi ve vašem věku také nežilo zrovna dobře, čelila jsem úzkostným a depresivním stavům, o kterých jsem se neměla s kým poradit. Bála jsem se požádat o odbornou pomoc, protože jsem se za své pocity hrozně styděla. Zpětně vidím, že jsem měla zbytečné obavy a dlouho jsem řešení svých propadů odkládala. Pokud je to možné, bylo by dobré se svěřit někomu z dospělých, komu věříte. Mohou to být rodiče, nebo třeba někdo ve škole - učitel či výchovný poradce. Snad by vám pomohlo promluvit si s psychologem, který je zaměřený na pomoc dospívajícím. Mohl by vám pomoci zorientovat se ve vašich pocitech a posoudit, nakolik jsou vaše psychické výkyvy závažné. Pro své psychické zdraví pak můžete dělat i to, že se budete věnovat věcem, které vás těší a dělají vám radost. Věřím, že odpovídající podporu najdete. Držím vám palce.


Zpět na seznam