bipolární porucha?

Dobrý den, je možné, že mám bipolární afektivní poruchu? Je mi 16 a tyto symptomy si uvědomuji asi 3 měsíce, ale myslím si, že je mám už delší dobu. Vždy pár dní (max. týden) mám skvělou náladu, jsem energická, až moc, nemohu spát, spím max. 6 hodin, ale nejsem unavená. Píšu básničky a příběhy o půlnoci. Směju se příliš nahlas, říkám nevhodné vtipy a kamarádi mi říkají, že se mě bojí. Dávám si až moc úkolů a mám pocit, že dokážu zvládnout úplně všechno. Všechno mi příjde hrozně realistické, barevné, příjdu si, že žiju a mluvím hrozně rychle, že mi ani lidé nerozumí. Když toto po pár dnech až týdnu přejde tak mám náladu hroznou, nechce se mi nic dělat, jednoduché úlohy jako čištění zubů mi příjdou nemožné a skoro všechno je mi jedno. Ani moc nejím, protože mi to příjde jako moc práce. Jediné co chci dělat je ležet v posteli a koukat do stropu. Jsem nekomunikativní a všechno mi příjde jako sen a tmavé. Přemýšlím o tom jak skvělé by bylo usnout a nikdy se neprobudit, také se občas škrábu nožem na vnitřní straně stehna, aby to nebylo vidět. Tyhle dvě fáze se střídají pořád dokola.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, jsi ve věku dospívání, kdy jsou na člověka kladeny nové nároky, které musí překonat, takže v tomto období dochází ke změnám nálady častěji, než jindy a navíc jde o stavy, které jsou pro člověka něčím novým. Na to, aby se diagnostikovala bipolární afektivní porucha, musí člověk absolvovat psychiatrické vyšetření, kde se zohlední další důležité věci. Např. v jakém rodinném prostředí člověk žije, jak je na tom se vztahy s vrstevníky, jak vnímá sám sebe a druhé, a mnohé další. Nemusí se jednat hned o bipolární poruchu, která většinou propuká o něco později, i když vyloučit se to takhle nedá. Ve hře jsou také změny nálady ny podkladu emoční nestability, či jiné poruchy nálady související s vyývojovým obdobím. V tom by Ti mohl pomoci udělat jasno např. školní psycholog, popřípadě dětský psycholog pracující v ambulanci, nasměrovat Tě může také Tvůj dorostový lékař. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, sama sice nemám vlastní zkušenost s touto poruchou, ale podle toho, co píšete, by se mohlo, zdůrazňuji MOHLO, o ni jednat. Dejte proto na radu našeho pana doktora. Držím palce, ať vše dobře zvládnete.


Zpět na seznam