bipolární porucha mé 17 leté dcery

Dobrý den. Má dcera po jejím zemřelém otci podědila bipolární poruchu. Začala brát pervitin a dnes je po detoxu a v péči v Bohnicích. Bohužel nechce tam být, prý je normální a mezi těmi magory nevydrží, vyhrožuje že si něco udělá, že chce domů, obejmout, být doma a docházet nebo někam jinam na léčení. Zcela jí chápu, je to tam těžké, 3 dny si jí nikdo nevšiml, ani její ošetřující lékař, ani psycholog ani terapeuti. Intenzívní léčbu s dozorem psychoterapeuta jsem nenašla. Klidně zaplatíme i soukromé léčení, ale bohužel nevím kde. Můžete nám prosím poradit. Má to již od 13 let a jen se to zhoršuje. Manžel zemřel ve 33 letech a nechci přijít i o dceru. Mnohokrát děkuji za každou radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, otázkou je, zda Vaše dcera opravdu trpí bipolární poruchou, protože užívání pervitinu samo o sobě může vyvolat příznaky, které jsou bipolární poruše podobné. Při aktivním braní jsou to stavy podobné manii, při přerušení nebo při tzv. dojezdu pak mohou připomínat depresi. Nicméně je možné, že se obě poruchy vyskytují současně, pak je třeba je i současně léčit. O některých možnostech píše naše peer poradkyně s tím, že ambulantní zařízení vyžadují motivovanost a spolupráci, komunity pak nabízejí dlouhodobý pobyt a psychoterapii. U psychoterapie nelze mluvit o dozoru, jde spíše o podporu, provázení těžkým stavem a eventuálně sebepoznání. V obou případech je ale užitečné před tím absolvovat alespoň detox, komunity to dokonce vyžadují. Proberte toto s ošetřujícím lékařem Vaší dcery.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám sice osobní zkušenost s bipolární poruchou, která se u mě projevila až v 35 letech a s hospitalizacemi v Bohnicích v obdobích manických epizod, ale drogy jsem nikdy neužívala. Nedovedu si představit kombinaci bipolární poruchy a braní pervitinu, mé manické stavy, kdy jsem byla hyperaktivní s nadbytkem energie, byly samy o sobě podobné stavům po požití pervitinu. Mám kamarádku, která v mládí pervitin brala, a zpětně jsem viděla určitou podobnost v našem chování. Je velmi pozitivní, že Vaše dcera prošla detoxem, že byla a je ochotna se dále léčit. Dokáži pochopit, proč se v Bohnicích nemusí cítit dobře. O možnosti soukromého léčení bohužel nevím, ale existují denní stacionáře s intenzivním psychoterapeutickým programem, v Praze například Denní psychoterapeutické sanatorium Ondřejov, Klinika Eset (kde se léčí i duální diagnózy – kombinace závislostí a dalších psychických poruch) a řada dalších. V úvahu také připadají terapeutické komunity - pobytová zařízení s dlouhodobým intenzivním terapeutickým programem. Náš odborný poradce Vám jistě poskytne více informací o nejvhodnějším postupu léčby pro Vaši dceru. Držím palce a přeji Vám i dceři hodně štěstí.


Zpět na seznam